PUGLIA TURU

GEZİ BİLGİSİ VE PROGRAM

Destinasyon: İTALYA
Gezi Türü: Kültür Gezisi
Süre: 5 Gece 6 Gün
Tarih: 30.09.2022 - 05.10.2022
GEZİMİZİN ŞAHİKALARI

*NEDEN PUGLIA (PULYA) İTALYA? Çünkü
🎯 MATERA Taş ve Mağara Evleri dünyada tek!
🎯 ALBEROBELLO Konik Evleri dünyada tek!
🎯 OSMANLI sadece burada, OTRANTO burada, Osmanlı’nın ele geçirdiği tek İtalya kasabası, kalesi. 1480 Gedik Ahmet Paşa. Tabii çok merak ediyoruz.
🎯 LECCE dünyada tek, BGD Lucca’yı da Lecce’yi de çok seviyor. Barok mimariye Güney İtalya’nın damgası.
🎯 Ve yüzyıllardır yaşayan çiftlik evleri Masserialar sadece Puglia’da! Yok böyle bir keyif!
“What is amasseria ? A masseria is a fortified farmhouse found on the estates in the Puglia region and typically built in the 16th century. It is a complex of buildings generally running along two sides of a central high-walled courtyard. These buildings include the landowner’s dwelling-house (generally located on the first floor), the farmers’ houses (on the ground floor), the stables, the barns and the tool barns.

GEZİ PROGRAMI

1. GÜN: 30 EYLÜL CUMA
MATERA Sabah erkenden THY BARİ uçuşu ve varış saatimiz 08:35. İtalya’nın Puglia (Pulya) bölgesi başkenti Bali’den bugünki hedefimiz MATERA’ya hareketimiz. Yolculuk süresi yaklaşık 1 saat. Yolda harika bir noktada mola vereceğiz. Matera, İtalya’nın yepyeni gözdesi. Aynen bizim Mardin gibi. 1950’lere kadar unutulmuş,hiç bilinmeyen, fakir mi fakir bir yer idi, insanlar eski Halfeti’miz gibi mağaralarda yaşardı. Bölgeyi tıp doktoru ve yazar Carlo Levi İtalya gündemine taşıdı: İsa Eboli’de Durdu (romandan esinlenen film 1. İstanbul Film Festivalinde gösterilmiştir). Bölgenin akıl almaz fakirliği tüm İtalya’ya acı verir oldu ve kasaba boşaltıldı. Ya şimdi? Bir Unesco Kültürel Miras Bölgesi, restore edilen Matera’ya şimdi herkes hayran. Muhakkak görülmeli. 2019 Avrupa Kültür Başkenti idi ve biz de oradaydık. DALİ heykelleri ile donanmıştı. Bu büyünün içine tekrar dalacağız. Üstelik gündelik turist olarak değil, konaklıyarak, gecesini de yaşayarak. Akşam yemeği ve konaklama Matera.

2. GÜN: 1 EKİM CUMARTESİ
ALBEROBELLO ve LOCOROTONDO Sabah ışığında Matera’yı tekrar turladıktan sonra 🥈 muhteşem hedefimiz için yola koyulacağız, bu kez akıllara ziyan ALBEROBELLO. Süre yine yaklaşık 1 saat. Mola noktamız da bir harika. LOCOROTONDO. Bu masal kasabasının sokaklarında kaybolmak isteyeceğiz ve kaybolacağız. Alışveriş. ALBEROBELLO’ya varınca mutluluk çığlıkları atacağız. Akılda deli sorular! Harran mı buradan etkilendi burası mı Harran’dan? Burası bir masal mı, gerçek mi? Alberobello’yu da gündelik turist olarak değil, konaklıyarak, gecesini de yaşayarak deneyimleyeceğiz. İşte bu ömür boyu unutulmaz. Akşam yemeği ve konaklama Alberobello.

3. GÜN: 2 EKİM PAZAR
OSTUNİ, BİRİNDİSİ, LECCE Bu sabah Alberobello büyüsünden kendimizi yola kıyacağız. Bugün büyük elma 🍎 LECCE. Önce 1 saat mesafedeki OSTUNİ kasabası bizi büyüleyecek. Tüm evleri bembeyaz boyanmış bu Ortaçağ kasabası o kadar güzel ki. Ardından tüm bölgenin ana limanı BİRİNDİSİ’de mola vereceğiz. Birindisi’nin çok enteresan olan bir tarihi var, rehberimiz anlatacak. Ve, ve, ve LECCE. Tüm İtalya’da çok meşhur bu barok şehir mimarisiyle bizleri mest edecek. Akşam yemeği ve konaklama LECCE.

4. GÜN: 3 EKİM PAZARTESİ
OTRANTO, GALLİPOLİ, LECCE Bu sabah Osmanlı’nın, Fatih’in Roma’ya ulaşma çabasının en önemli hareketi Otranto seferini öğrenmek için Otranto’da olacağız. Otranto ayrıca harika bir kasaba ve çok çekici. Ardından yine çok güzel bir kasabaya geçeceğiz GALLİPOLİ. Ee, adı üzerinde, bizim Gelibolu’nun kardeşi, ikisi de antik Yunanca’da güzel şehir demek. Türkiye’den kendine en çok kardeş seçen İtalya bölgeleri buralar. Ardından çok merkezi bölgedeki çiftlik evi masseria’mıza geçiş. Akşam yemeği ve konaklama masseria.

5. GÜN: 4 EKİM SALI
MONOPOLİ, POLIGNANO A MARE Masseriamızın kahvaltısının ardından çevredeki birbirinden güzel sahil kasabalarına kendimizi atacağız. İşte MONOPOLİ, işte POLİGNANO A MARE. Ve diğerleri. Mamma mia, Alaçatı mı daha güzel yoksa bu kasabalar mı? Yoksa Foça mı? Bu sahil kasabaları bizleri şımartacak. Akşam yemeği ve konaklama masseria.

6. GÜN: 5 EKİM ÇARŞAMBA
BARİ Bu sabah erkenden BARİ’ye geçeceğiz. Bölgenin başkentine. Bari Noel babamız ile meşhur kemikleri Demre’mizden çalınıp buraya getirilmiş. Kilisesini gezeceğiz. Müthiş Bari sokaklarını da ki o sokaklarda Bari’li anneanneler büyük bir maharetle taze makarna keserler, ismi kulakçık: orecchiette. Kulakçık şeklindeki bu makarnaları satın alacağız, yapımlarını videoya. Ardından serbest zaman ve alışveriş. Akşam üstü ise THY İstanbul uçağı bizleri bekler. Bir rüyanın sonu ve İstanbul’umuza varışımız.

FİYAT

BGD TEKRAR PUGLIA’da! VE İŞTE FİYATLANDIRMA!
Öğle yemekleri hariç “Her şey dahil”

Double odada kişibaşı: 1490 Avro
Single farkı: 350 Avro

FİYATA DAHİL HİZMETLER:
– THY ISTANBUL-BARİ EKONOMİ SINIFI UÇAK BİLETLERİ
– İKİ GECE MASSERIA, 1 GECE LECCE, 1 GECE MATERA, 1 GECE ALBEROBELLO’da BUTİK OTELLERDE kahvaltı dahil KONAKLAMA
– TÜM AKŞAM YEMEKLERİ
– Tüm ören yeri ve müze girişleri,
– Lüks otobüslerle havalimanı transferleri,
– Tüm Puglia bölgesi transferleri
– Gezi boyunca özenli lokal rehberlik hizmetleri
– Seyahat sigortası

FİYATLANDIRMA DIŞI HİZMETLER:
– Öğle yemekleri
– Akşam yemeklerinde menü dışı içecekler

PLANLANAN VE GERÇEKLEŞMEKTE OLAN GEZİLERİMİZİ TAKİP ETMEK İÇİN LÜTFEN WHATSUP NUMARALARINDAN BİZE YAZINIZ!