MARDİN BİENALİ

GEZİ BİLGİSİ VE PROGRAM

Destinasyon: MARDİN
Gezi Türü: YURTİÇİ
Süre: 2 Gece 3 Gün
Tarih: 25.05.2022 - 27.05.2022
Bu gezi GAGİK TOUR tarafından düzenlenmektedir. GAGİK TOUR; Birlikte Gezen Dostlar Seyahat Acentası'nın hizmet aldığı partner acentasıdır .
GEZİMİZİN ŞAHİKALARI

🧿 Sanat Tarihi uzmanı Sayın MACİT EMRE anlatımları ile Mardin Bienali
🧿 8 farklı Bienal mekanı
🧿 Müthiş Cerciş Murat Konağı gastronomisi
🧿 Mardin’in 1 numarası çok merkezi İZALA OTEL’de 2 gece konaklama
🧿 Mitra tapınağı ile ZERZEVAN Kalesi ve Diyarbakır keyfi

GEZİ PROGRAMI

1. GÜN: 25 MAYIS ÇARŞAMBA
Sabah THY Istanbul ya da PEGASUS SABİHA uçuşları ile MARDİN’e varışımız. Ve varır varmaz bienalin büyülü dünyası bizim: Mardin Bienali bu yıl şehrin merkezinde birbirinden bağımsız sekiz farklı tarihi kültür mekânında kendine yer bularak kamusal alana çıkacak. Bu unutulmaz günde tüm bienal mekanlarını gezeceğiz.
🧿 Mor Efrem Manastırı: Süryani Katolik. Manastır, “Mezmur” Kitabından Süryanice ve Arapça ayetler bulunan kitabeleriyle dikkat çekmektedir.
🧿 Mardin Müzesi: 1895 tarihinde Süryani Katolik Patrikhanesi olarak inşa edilen bina, 1995 yılından beridir müzedir. Binayı Süryani Katolik Vakfı’ndan satın alan Kültür Bakanlığı, Mardin Müzesini Zinciriye Medresesinden buraya taşımıştır.
🧿 Meryem Ana Kilisesi: Süryani Katolik Patriği Antuan Semheri tarafından 1860 yılında yaptırılmıştır ve doğu-batı sentezli bir üslupla inşa edilmiştir. 21 sütun üzerine oturtulmuştur. Patriğin oturma yeri ve İncil vaaz yeri, üzüm salkımlı motiflerinin ahşap el işçiliği ile bambaşka bir görünüm sergilemektedir.
🧿 Alman Karargâhı: Birinci Dünya Savaşı’nda Osmanlı İmparatorluğu ile ittifak yapan Almanların karargah olarak kullandığı İskender Atamyan Konağı 19. yüzyıla ait. Konağı önemli kılan unsurlar, 1. Dünya Savaşı sırasında 1917’de Almanlar tarafından karargâh olarak kullanılmış olmasının yanısıra Mustafa Kemal Paşa tarafından da garnizon, konut, karargâh olarak tercih edilmesidir.
🧿 Yıldız Hamamı: Mardin 1. Cadde’nin hemen alt kısmında bulunan Sokul Bakar (İnekler Çarşısı) içerisinde yer alıyor.
🧿 Marangozlar Kahvehanesi: Sipahiler ya da Tellallar Çarşısı olarak da bilinen Revaklı Çarşı’nın üst kısmında yer alan bir konaktadır.
🧿 Revaklı Çarşı: Sipahiler ya da Tellallar Çarşısı olarak da bilinir, geçmişi 17. yüzyıla dayanmaktadır. Çevresindeki revaklardan ötürü bu çarşıya Revaklı Çarşı ismi verilmiştir.
🧿 Ferhat Salman Atölyesi. 💥 Akşam yemeği=ziyafeti=gastronomi şovu dünyaca meşhur CERCİŞ MURAT KONAĞI’nda.
💥 Konaklama yine dillere destan, çok merkezi İZALA OTEL’de.

2. GÜN: 26 MAYIS PERŞEMBE
Bu sabah, ilk hedefimiz Mardin’in 4 km. doğusunda yer alan DEYRÜLZAFARAN MANASTIRI, 5. yy. Dünyanın en eskilerinden. Güneş tapınağı ve ardından Roma Kalesi üzerinde yükselir. 15. yy’dan beridir çevresindeki safran tarlalarıyla anılır. 1876 tarihli İngiltere’den getirilmiş matbaa makinesi 1953 yılına kadar bölgeye hizmet verdi. Öğle yemeğinden sonra Pers ve Roma İmparatorluklarının tam sınırında yer alan garnizon kenti DARA ANTİK ŞEHRİ gezisi. Kayalara oyulmuş mekanları ve inanılmaz büyüklükteki çok iyi korunmuş sarnıcı ile büyüleyici. Mardin’e dönüş ve yine harika bir mekanda akşam yemeği ve İzala Otel konaklaması.

3. GÜN: 27 MAYIS CUMA
ZERZEVAN KALESİ, MİTRA TAPINAĞI, DİYARBAKIR Diyarbakır’a yolculuğumuz. İlk hedefimiz Zerzevan Kalesi olacak. Dünya çapında ses getiren Mitra tapınağı ile çok enteresan bir kale gezisi bizim. On Gözlü Köprü, Dicle Nehri molası. Diyarbakır’da muhteşem Öğle yemeğimiz. Binlerce yıllık farklı inançlara ev sahipliği yapmış olan Diyarbakır Ulu Camisini, Saray Kapısını ve Aya Yorgi Kilisesini ziyaret edeceğiz. Ünlü Kadayıfçı Şehmuz’da Kadayıf keyfi de bizim oley. Ve Diyarbakır Havalimanına transfer, İstanbul’umuza dönüşümüz.

FİYAT

🌟Double odada konaklama kişibaşı 3950 TL
⚡️Single farkı 600 TL

🧿 Tur Ücretine Dâhil Olan Hizmetler:
– Mardin’de 2 gece butik İZALA Otelde Konaklama
– Tüm Kahvaltı, öğle ve Akşam Yemekleri=ziyafetleri.
– Cerciş Murat konağında unutulmaz bir gece – Sanat tarihi uzmanı Sevgili Macit Emre ile sanat, Profesyonel bölge Rehberi ile bölge turizmi rehberliği
– Lüks otobüs ile Ulaşım Hizmeti
– Araç içi İkramlar, sürprizler
– Zorunlu Seyehat Sigortası
– BGD TURİZM güvencesi, GagikTour Refakati

Tur Ücretine Dâhil Olmayan Hizmet:
Sadece Pegasus ya da THY uçak biletleri, uçuşlar. Müzelartınızı yanınıza alınız.

PLANLANAN VE GERÇEKLEŞMEKTE OLAN GEZİLERİMİZİ TAKİP ETMEK İÇİN LÜTFEN WHATSUP NUMARALARINDAN BİZE YAZINIZ!