Galataport – İstanbul Resim ve Heykel Müzesi

GEZİ BİLGİSİ VE PROGRAM

Destinasyon: Karaköy, Galataport, İstanbul
Gezi Türü: Kültür Sanat
Süre: 1 Gün
Tarih: 12.11.2022
GEZİ PROGRAMI

MÜJDE, MÜJDE, MÜJDE
ARKADAŞLAR.

İstanbul Resim ve Heykel Müzesi sergisi baştan sona yenilendi ve Türk Modernleşmesine ait yüzlerce sanat eseri yeniden teşhire sunuldu!

Ekim ayı içerisinde yenilenmiş teşhiriyle yeniden sergiye çıkan müzede neler yok neler, Fikret Mualla’lar, Zeki Faik İzer, Osman Hamdi, Nurullah Berk, Hale Asaf ve niceleri…

ISTANBUL RESİM HEYKEL MÜZESİ ki 1937 yılında Atamız tarafından kurulmuştur, artık yeni mekanında, Galataport’ta.

Türk modernleşmesine dair binlerce resim ve heykelin bulunduğu müzenin amacı, çağdaş Türk resim ve heykelinin korunması ve kamuyla paylaşılmasıdır. Müze daha önceki mekânı olan Veliaht Dairesi’nden bugünkü binasına yeni taşındığı için sanat severler tarafından yeni yerinde henüz keşfedilmedi. Sanat tarihi uzmanımız Sevgili MACİT EMRE ile bu ÖNCÜ AMA ŞİMDİ YEPYENİ müzeyi keşfetme keyfi bizim.

Geçtiğimiz İstanbul Bienali’ne ev sahipliği yapmış olan müze, Galataport sahil projesiyle bir bütün oluşturarak yerli ve yabancı sanatseverler için eşsiz bir lokasyona sahip. Tarihi Galata semtinin yeni misafirleri sayılan müzeler ve alışveriş merkezleri kentsel kimliğin yeni yüzü olarak karşımıza çıkmakta. Aynı zamanda tam cadde karşısında bulunan Tophane-i Amire Kültür Merkezi de Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversite’sinin sergi mekanlarından birisi olarak işlevini sürdürüyor.

Siz sanat seven BGD’lilere
uzman sanat tarihçi Macit Emre’nin anlatımıyla eşsiz bir müze turu hazırladık. Bu sayede Türk resim ve heykelinin modernleşmesini ve İstanbul’un yeni yüzü olan Galataport’u hep beraber gezeceğiz.

İşte bu. Tek kelimeyle harika.

FİYAT

Gezi katılım ücretimiz 350 TL’dir.

PLANLANAN VE GERÇEKLEŞMEKTE OLAN GEZİLERİMİZİ TAKİP ETMEK İÇİN LÜTFEN WHATSUP NUMARALARINDAN BİZE YAZINIZ!