FAS, FAS, FAS – BİR MAĞRİP RÜYASI GEZİSİ

GEZİ BİLGİSİ VE PROGRAM

Destinasyon: FAS
Gezi Türü: KÜLTÜR VE GASTRONOMİ GEZİSİ
Süre: 7 Gece 8 Gün
Tarih: 19.03.2023 - 26.03.2023
GEZİMİZİN ŞAHİKALARI

FAS’IN KRALİYET KENTLERİ MAVİ ŞEHİR ŞAVŞAVAN , KAZABLANKA , RABAT, TANCA, FEZ, MARAKEŞ, MEKNEZ, ESSAOUIRA,CEBELİTARIK BOĞAZI
o HARİKA EĞLENCE MEKANLARI, AKŞAM YEMEKLERİ
o THY İLE KAZABLANKA GİDİŞ MARAKEŞ’TEN DÖNÜŞ OLAĞANÜSTÜ KONFORLU UÇUŞLARIMIZ
o DEĞERLİ FAS REHBERİ MURAT SERİM’İN LİDERLİĞİNDE GEZİ

GEZİ PROGRAMI

1.GÜN: 19 MART PAZAR
ISTANBUL-KAZABLANKA -RABAT
Sabah İstanbul havalimanında THY Kazablanka uçuşu için check-in ve varışımızı takiben başkent Rabat şehrine geçeceğiz.
Endülüs döneminin yıldız şehirlerinden Rabat, Atlas okyanusunda hüküm sürmüş korsanların da önemli limanlarındandır… Fransız koloni döneminde başkent ilan edilmiş, döneminin en modern binaları ile süslenmiştir. Günümüz Fas Krallığının başkentidir. Şehre varır varmaz kolonyal dönemin izlerini taşıyan Mohammed V bulvarını görecek, Hasan II Kulesi ve Muhammed V Anıt Mezarını ziyaret edeceğiz. Akşam yemeği ve konaklama Rabat.

2.GÜN: 20 MART PAZARTESİ
RABAT-TANCA
Rabat’ta sabah erkenden, Kraliyet Sarayı Meydanını ziyaret edeceğiz. Eski Rabat’ın mavi boyalı dar ara sokaklarında fotoğraf çekmeye doyamayacağız.
Sale şehrine bakan, Bouregreg nehri ağzında kurulu kalede geleneksel nane çayı molası vereceğiz, yüzlerce yıllık bu mekân korsan hikayeleri ile yaşamaya devam ediyor…
Ardından Fas’ın Kuzeyine yolculuğumuz. 3 saatlik bir yolculuk sonrası varacağımız Tanca’da önce öğle yemeği. Fas’ın Avrupa’ya en yakın şehri Tanca’nın sahillerinde Atlas Okyanusu ile Akdeniz birbirine karışmakta, sadece 14 km olan Cebelitarık Boğazı ile de Avrupa kıtasının komşusu. Atlas okyanusunun Akdeniz ile buluştuğu noktada kurulu Capspartel Deniz Fenerini, Mitolojik hikayelere konu olmuş Herkül mağarasını gezecek, Tanca şehrinin Socco adı verilen eski mahallelerinde dolaşacağız.
Akşam yemeği ve konaklama Tanca.

3.GÜN: 21 MART SALI
TANCA-MAVİ ŞEHİR CHEFCHAOUEN-FEZ
Sabah kahvaltısının ardından Mavi şehir Chefchaouen’a gidiyor olma sevinci ile yüzlerimiz gülecek. İç Ege bölgesini andıran özellikler barındıran bir coğrafyada unutulmuş hissiyatı veren Fas’ın nazar boncuğu Mavi Şehir Şafşavan’ı önce panoramik olarak görecek ardından yüzlerce yıllık mavi badanalı evlerin arasında eski şehir medineyi keşfedeceğiz. Ulucamii ve Kalesi ile ortaçağ kenti Şafşavan’ın Hammam meydanında Nane çayı, Ras El Ma ‘da fotoğraf molası vereceğiz.
Öğleden sonra yapacağımız keyifli bir yolculuk ile Fez kentine ulaşacağız. Akşam yemeği ve konaklama Fez şehrinde.

4.GÜN: 22 MART ÇARŞAMBA
Sabah kahvaltısının ardından Fez medinasını gezeceğiz. İşte Endülüs’ün kutsal bilim merkezlerinden Fez şehri. Sabah erkenden Borj tepesine çıkarak gezimize başlıyoruz. Günümüz Mellah Musevi Mahallesi ve Endülüs semti, Karavin camisi ve medresesi, Neccarin çeşmesi ve Attarin Medresesi ile devam ediyor. Binlerce yıllık geleneksel üretimin devam ettiği deri tabakhaneleri, Fez çarşı ve medinası da keşiflerimiz arasında olacak. Öğle yemeği, Fez sokaklarının birer birer keşfi. Akşam olunca otelimize mutlu mesut döneceğiz.

5.GÜN: 23 MART PERŞEMBE MEKNEZ-KAZABLANKA-MARAKEŞ
Sabah kahvaltının ardından Meknez şehrine geçeceğiz. Tarihin efsane sultanlarından Mulay Ismail tarafından önce ordugah ve saray olarak inşa edilmiş ardından 16. Yüzyılın yeni başkenti olarak imar edilmiş Meknez şehrini göreceğiz. Kentte dünya üzerinde Doğu kültürünün en güzel şehir kapısı olarak bilinen Mansur Kapısı, Mulay Ismail türbesi ve eski şehir surları görülecek. Ardından Fas’ın en büyük şehri Kazablanka’ya gidiyoruz. Dünyaca meşhur Rick’s Cafe bizleri kendine çekecek. Beyaz şehir Kazablanka’yı gezmeye Birleşmiş Milletler Meydanı ve Muhammed V Bulvarı ile başlıyoruz. Hassan II Camii’ni ziyaret edeceğiz.. Atlas Okyanusu kıyılarındaki Corniche semti, ve gün batımı Sidi Abdurrahman adası manzarası, günün ilginç molası olacaktır. Ardından akşam saatlerinde Marakeş’e ulaşıyor ve otelimize yerleşiyoruz.

6.GÜN: 24 MART CUMA
MARAKEŞ
Sabah kahvaltının ardından Marakeş’i keşfedeceğiz.
Marakeş Medina turumuzda, 19. yüzyıl sadrazamlarının Marakeş Sarayını gezerken Fas tarihine dalacak, Endülüs tarzı ahşap ve mozaik süslemeleri keşfedeceğiz. İspano Moresk mimarinin 800 yıllık örneği Kutubiya Minaresini seyrettikten sonra, maceramız SUK adı verilen Marakeş kapalı çarşısının dar, ara sokaklarında devam edecek. Dünyaca ünlü bu labirentin tüm geleneksel köşelerini keşfedebilir, kumaşçılar, demirciler, deri tabakhaneleri, ahşap ustaları gibi ülkede mevcut nice el sanatlarının tüm örnekleri ile karşılaşabilirsiniz. Berberilerin yüzyıllık geleneği şifalı ot ve kremlerin satıldığı aktarlar sizi eğlendirecek duraklardan biri olabilir. Yves Saint Laurent’ın anıt mezarı kabul edilen, bir dönem ikametgah olarak kullandığı, 20. yy başında Fransız ressam Majorel tarafından oluşturulan özel bahçeyi gezeceğiz.Günümüz, Afrika kıtasının en hareketli şehir meydanı Jma El Fna ile sonlanacak. Gerçek bir “Mucizeler Avlusu” diye adlandırabileceğimiz bu meydan UNESCO Milli Miraslar listesinde yer almaktadır. Meddahlar, yılan oynatıcıları, dövmeciler, hokkabaz ve cambazların gösterileri ile şenlenen Jma El Fena Meydanı için; kısaca “Açık Hava Tiyatrosu” diyebiliriz.

7.GÜN: 25 MART CUMARTESİ
MARAKEŞ-ESSAOUIRA
Atlas okyanusu kıyısında yer alan eski Portekiz şehri Essaouira’ya gidiyoruz. Marakeş’den uzaklaştıkça dünya üzerinde nadir bulunan Argan ağaçlarını görecek yol boyunca kurulan Argan yağı kooperatiflerini ziyaret edeceğiz. Unesco tarafından “Dünya Mirası” ilan edilen ve Fas’ın en çok yabancı turist çeken yerlerinden biri olan şehir, uçsuz bucaksız Atlas okyanusu kıyısında, bir balıkçı limanı, sanat ve kültürün iç içe geçtiği bir sahil şehridir. Şehrin kalesi ve balıkçı limanı gezilecek, eski roma kentlerinden uyarlanarak inşa edilen medinası keşfedilecektir. Medinanın gezmeye doyamayacağınız daracık labirent sokakları, bembeyaz evleri, maviye boyanmış kapı ve pencereleri birçok Avrupalı ressam, şair ve yazara ilham kaynağı olmuştur. Orson Wells, Jimy Hendrix gibi bohem hayatı seçen sanatçılar şehrin tarihi medinasında (sur içi) yaşamışlardır. 18.yy da avrupalı bir mimar tarafından yapılmış olan tarihi surlarından Atlas okyanusunun köpüklü dalgalarını seyretmek insanı büyüler (Jeremy Irons ve Patricia Kaas’ın Ladies and gentlemen filmindeki gibi). Kilometrelerce uzunluktaki kum plaj her sene uluslararası dalga sörfü yarışmalarına ev sahipliği yapar. Kilimler, yöreye has ağaç işi eşyalar,deri işlemeler, rengarenk tablolar; tarihi ve canlı çarşısındaki dükkanlarda alışveriş oldukça keyiflidir.

8.GÜN: 26 MART PAZAR
Sabah Marakeş şehrinde serbest zaman ardından Marakeş havalimanına transfer.

FİYAT

BGD 19-26 MART GEZİMİZİN FİYATLANDIRMASI:

Double odada kişibaşı :1.950.- Avro
Tek kişilik oda farkı: 295.- Avro

FİYATLANDIRMAYA DAHİL HİZMETLER:

  • THY İSTANBUL-KAZABLANKA + MARAKEŞ-İSTANBUL ekonomi sınıfı uçak biletleri
  • Sayın MURAT SERİM’in rehberliği
  • Rabat Hotel Diwan
  • Tanca Hilton Hotel
  • Fes Hotel Palais Medina
  • Marrakech Hotel Le Meridien Ne Fis konaklamaları
  • Marakeş Akşam Yemekleri
  • Chez Ali Berberi Gösterisi ve Akşam Yemeği
  • Jad Mahal Club Akşam Yemeği
  • Dar Moha Fas Mutfağı Akşam Yemeği.
  • Kazablanka’da Rick’s Cafe’de öğle yemeği.
  • Tüm kahvaltı, öğle ve akşam yemekleri
  • Lüks otobüs ile ülke içi tüm transferler
  • Tüm müze ve ören yeri girişleri
  • Seyahat sigortası
  • BGD TURİZM güvencesi

FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER:
Alkollü içecekler

PLANLANAN VE GERÇEKLEŞMEKTE OLAN GEZİLERİMİZİ TAKİP ETMEK İÇİN LÜTFEN WHATSUP NUMARALARINDAN BİZE YAZINIZ!