DEVLET-İ ALİYE’nin MERKEZİ TOPKAPI SARAYI MÜZESİ HAREM, ENDERUN OKULU, DİVAN, KAPIKULU

GEZİ BİLGİSİ VE PROGRAM

Destinasyon: İstanbul
Gezi Türü: KÜLTÜR VE SANAT GEZİSİ
Süre: 1 Gün
Tarih: 06.12.2022
GEZİ PROGRAMI

BGD bir ilke imza atıyor ve Topkapı Sarayı’na Devlet-i Aliye’nin idari merkezine gidiyor!
Osmanlı İmparatorluğu’nun bir uçbeyliginden, orta asya göçmenlerinin kurduğu bir devletten imparatorluğa yani cihan devleti oluşuna geçen zamandaki en önemli yer Topkapı Sarayı’dır. Bu saray geçmiş devlet geleneklerinin ve cihan imparatorluğunda gerçekleşecek olan yeni seramonilerin bir araya geldiği doğu ile batı kültürlerinin sentezlendiği, liyakatin ön plana çıktığı bir alan. Neler yok ki Topkapı Sarayında?
Yavuz’un doğu fetihlerinden gelen kutsal emanetler, Fatih Sultan Mehmet Han’ın banisi olduğu Roma mirası, Kanuni Sultan Süleyman dönemi Harem kültürü, imparatorluk idari okulu sayılabilecek Enderun, yeniçeriler, saray mutfakları.
Topkapı Sarayı Osmanlı İmparatorluğunun klasik devrinin bir mimari şahikasidir. Aynı zamanda erken modern dönem olarak nitelendirilen bu devirde dünyanın en güçlü imparatorluğunun yaşam alanıdır. Bu sayede iç içe geçen onlarca örf ve adeti eski bir Topkapı Sarayı çalışanı olan uzman sanat tarihçi Macit Emre’nin özel anlatımlarıyla dinleyeceğiz.
Bu turumuz odak itibariyle sadece Topkapı Sarayı’na dair olup sarayın girişinde Aya İrini’den başlayacaktır. Ardından saray hasbahcesi, arz odası, Enderun, köşk ve kasırlar, Matbah-ı Amire, kutsal emanetler ve Harem Daireleri tura dahildir.
Macit Emre bir saray idare tarihçisi olarak saraydaki memurlar, birbirinden farklı olan kurumlar, adetler, isyanlar hakkında, sanat tarihi ve kültür tarihi bilgilerini ayrı ayrı anlatacak ve turu 4 farklı kurum (Harem, Enderun Okulu, Kapıkulu, Divan) ve onlarca mimari yapı üzerinden inceleyecek. Bu sayede Osmanlı İmparatorluğu’nun çağdaşlarıyla kıyaslayarak ileriye dönük bir okumasını hep birlikte yapacağız.

FİYAT

6 ARALIK SALI
Saat 10:00’da.
Buluşma noktası; Topkapı Sarayı Aya İrini Kilisesi önü.
Fiyatlandırma:
Harem bileti, kulaklık, rehberlik hizmeti dahil : 440 TL

PLANLANAN VE GERÇEKLEŞMEKTE OLAN GEZİLERİMİZİ TAKİP ETMEK İÇİN LÜTFEN WHATSUP NUMARALARINDAN BİZE YAZINIZ!