19 MAYIS TATİLİNDE PRAG+6 MÜTHİŞ ÇEK ŞEHRİ

GEZİ BİLGİSİ VE PROGRAM

Destinasyon: PRAG-ÇEKYA
Gezi Türü: YURTDIŞI
Süre: 4 Gece 5 Gün
Tarih: 19.05.2022 - 23.05.2022
GEZİMİZİN ŞAHİKALARI

Tam 2 gece Çek bira dünyasının kalbinde, BUDWEIS şehrinde konaklıyacağız. Bira bu meydanda, doğru kapağın altında.

České Budějovice
(Almanca: Budweis)
Çek Cumhuriyeti’nde Güney Bohemya ilinin başkentidir.
Nüfusu 100.000.
Şehir 1265’te Vltava Irmağı vadisinin ortasında olup bu ırmağın Malse Çayı ile birleştiği mevkide kurulmuştur.
Güney Bohemya bölgesinin nüfus bakımından en büyük şehri olduğu gibi bu bölgenin coğrafi ve ticari merkezi ve Katolik Kilisesi başpiskoposluk merkezidir. Güney Bohemya Üniversitesi ve Bilimler Akademisi şehrin önemli yüksek eğitim ve bilim kurumlarıdır.
České Budějovice tarihsel olarak 13. yüzyıldan itibaren şehirde bulunan bira üretim fabrikaları ile ün yapmıştır. Şehir bir zamanlar Kutsal Roma-Germen İmparatorluğu imparatoru için bira tedarikçi şehir olarak bilinmiştir. Şehirde üretilen “lager” tipli bira “Budweiser Bier (Budweis Birası)” olarak bilinmektedir. Budweiser Birası Plzeň şehrinde üretilen Pilsener birası ile birlikte dünyada çok tanınmış biralardır. Günümüzde de České Budějovice’de bira üretimi şehrin en önemli sanayilerinin başında gelmektedir.

🍺 Pilsen tarzı biralara isim olan müthiş Plzen şehri ve dillere destan Pilsner Urquell
🍺 Amerika’yı mest eden Budweiser biralarının şehri Çeske Budejovice
💥Avrupa’nın ikinci, dünyanın 3. en büyük sinagoğu Plzen sinagoğu
🇹🇷 Atamızı da tedavi eden muhteşem spa şehri Karlovy Vary
🇨🇿 PRAG, PRAG, PRAG, binlerce kez gidilse doyulmaz
💥PRAG’da 2 muhteşem gece: yemekli tekne turu ve Çek müzikleri dansları gecesi
💥Çek şehirleri içinde bir kuğu: Çeski Krumlov
💥Hluboka şatosu: Schwarzenberg’lerin dünyası
🍺🍺🍺BİRA, BİRA, BİRA, DÜNYACA MEŞHUR ÇEK BİRALARI

GEZİ PROGRAMI

1. Gün: 19 MAYIS PERŞEMBE Prag – Plzen – Ceske Budejovice
Sabah 06:55 THY Prag uçağı ile 2.5 saatlik seyahatimiz. Prag’a varışımız 08:30. Hemmen Efes Pilsen bira isminden tanıdığımız Pilsen tarzı biraların anavatanı, Çekya’nın Batı Bohemya bölgesinde ki PLZEN şehrine transferimiz. Dünyada bira tarzı ile ekol olmuş Plzen şehrinde ilk gezi noktamız Aziz Bartholomew Katedrali olacak. Gotik tarzda inşa edilen bu katedral, muhteşem kubbesi ve kulesi ile bizleri büyülüyor olacak. Papa II. Jean Paul’un emri ile Plzen piskoposluk Katedrali ünvanını almıştır. Gezimize sırası ile Rönesans tarzı belediye binası , panaromik Rabi Kalesi, Çekyanın en büyük sinagogu olan Plzen Büyük sinagoğu ve sonrasında Plzen bira fabrikası ve Bira Müzesi ile devam edeceğiz. Öğle yemeği molamız Plzen’de. Sonrasında konaklama yapacağımız şehir olan ÇESKE BUDEJOVİCE’ye transferimiz. Akşam Yemeği Çeske Budejovice’de.

2. Gün: 20 MAYIS CUMA Ceske Budejovice – Cesky Krumlov – Trebon
Kahvaltı sonrası tüm Bohemya’nın incisi olarak anılan ÇESKİ KRUMLOV’a doğru yola çıkacağız. Çesky krumlov’a varışımızın ardından rehberimiz eşliğinde şehir turumuz: Ortaçağdan kalma ve hiç bozulmamış olan bu şehirde gezerken kendimizi adeta film setinde gibi hissedeceğiz. Çekya’nın Unesco Dünya mirası listesine giren ilk şehri olan Krumlov ,tüm dünyada bir tane. Bu masalsı şehrin ara sokaklarında kaybolmak çok zevkli. Krumlov gezimizin ardından Güney Bohemya’nın bir başka önemli şehri TREBON’a doğru yola çıkacağız. Svet gölü kenarına kurulmuş olan Trebon’a varışımızın ardından gezimize Schwarzenberg mezarı ile başlayacağız. Bu Türbe-mezar gezimizin ardından şehir merkezi: Trebon şatosu, Trebon Belediye Binası, Çeklerin önemli kahramanı Jakub Krcin heykeli görülecek yerler arasında. Trebon eski şehri sokakları çok fotojenik. Ardından Çeske Budejovıce’ ye döneceğiz. Malşe ve Vlatava nehirlerinin birleştiği noktaya kurulan Budejovice şehrinde gezimize Kara kilise=kara kule, Avrupa’nın en büyük eski şehir meydanlarından Ottokar meydanı, Budejovice manastırı, eskilerde tuz deposu olan ve şimdilerde cafe olarak kullanılan tarihi binayı gezmiş olacağız. Akşam Yemeği Çeske budejovice şehrinde .

3. GÜN: 21 MAYIS CUMARTESİ Hluboka Şatosu – Prag – Vlatava Tekne Turu
Kahvaltının ardından Hluboka şatosuna doğru yola çıkacağız..13. yy’da Gotik tarzda inşa edilen Hluboka kalesi 18. yy’da Schwarzenbergler tarafından yapılan değişiklikler ile bugünki halini almıştır. İkinci dünya savaşı sırasında Schwarzenberg ailesinin evi olan Hluboka şatosu 1947 yılında komünist rejim zamanında ailenin elinden alınarak kamulaştırılmıştır ve günümüzde müze olarak kullanılmaktadır. Hluboka şatosu gezimizi tamamladıktan sonra Prag’a doğru yola çıkacağız. Prag’a varışımızın ardından Prag müzesi, eski şehir meydanı, Karel köprüsü, Franz Kafka evini geziyor ve sonrasında akşam yapacağımız yemekli Vlatava tekne turuna hazırlanmak için otelimize geçiyoruz. Vlatava Tekne Turu Prag’ı tam ortadan ikiye bölen ve şehre hayat veren kanallarıyla meşhur Vltava Nehri üzerinde özel teknemizle açık büfe yemekli, canlı müzikli masal şehir Prag’ın gündüz ve gece görüntülerini, Panama ve Süveyş Kanallarına benzeyen kanal geçişleriyle birlikte yaşayarak unutulmaz bir gece yaşayacağız. Tekne turu sonrasında şehrin önemli cadde ve bulvarları gece görüntüleri ile bir kez daha görülecektir.

4. GÜN: 22 MAYIS PAZAR Prag – Karlovy vary – Orta Çağ gecesi
Kahvaltının ardından Karlovy Vary‘ye doğru yola çıkacağız.17 .18 Yüzyılda Avrupa sosyetesinin ve devlet adamlarının en uğrak ve en meşhur şehri olan Karlovy Vary’nin eşsiz tabiatı içinde, yan yana inşa edilmiş onlarca muhteşem sarayı, ATATÜRK’ümüzün 1918’de kaldığı oteli, Dvorak’ın, Mozart’ın, Göethe’nin, Beethoven’ın, Rus çari Deli Petro’nun, Puşkin’in evlerini görecek 12 farklı termal suyun çıktığı termal galerileri ziyaret ediyor olacağız .Gezimiz sonrasında Dünyaca Meşhur Bohemya kristallerinin , porselen, ve diğer geleneksel Çek hediyelik eşyalarının satıldığı satış mağazalarında alışveriş yapabileceğiz. Orta Çağ gecesi Prag’ın yerel restoranlarında, sizler için seçtiğimiz özel menüyü, canlı müzik ve değişik bir show eşliğinde alacak, Çek Müziği, Çek halk dansları ve Çek müzik aletlerini yakından tanıyacağız.. Bu unutulmaz eğlencenin ardından konaklama Prag.

5. GÜN: 23 MAYIS PAZARTESİ Prag Prag’daki son günümüz.
Cumhurbaşkanlığı sarayı , St. Vitus Katedrali ve kale çevresini gezeceğiz. Prag’da serbest zamanımız da olacak. Ve akşam üzeri havalimanına transferimiz. İstanbul’umuza dönüşümüz.

FİYAT

Double odada kişibaşı 999 Avro
Single farkı: 300 Avro

FİYATLANDIRMAYA DAHİL HİZMETLER:
BİR BGD BİKİNİ 👙 TUR GÜZELLİĞİ
🧿 THY İSTANBUL-PRAG gidiş dönüş ekonomi sınıfı uçak biletleri
🧿 Sayın MURAT SERİM’in rehberliği
🧿 2 gece Prag’da 2 gece, 2 gece Çeske Budejovice’de merkezi 4 yıldızlı otellerde oda kahvaltı konaklama
💥Tüm akşam yemekleri
💥Lüks otobüs ile ülke içi tüm transferler
💥Tüm müze ve ören yeri girişleri
💥Prag’da 2 olağanüstü aktivite: Akşam yemekli nehirde tekne turu, Müzikli danslı Çek gecesi
💥Seyahat sigortası
BGDTURİZM güvencesi

FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER:
Öğle yemekleri

PLANLANAN VE GERÇEKLEŞMEKTE OLAN GEZİLERİMİZİ TAKİP ETMEK İÇİN LÜTFEN WHATSUP NUMARALARINDAN BİZE YAZINIZ!