Bizans Sarnıçları Gezisi: Yerebatan ve Şerefiye Sarnıcı

GEZİ BİLGİSİ VE PROGRAM

Destinasyon: İstanbul, Fatih
Gezi Türü: Kültür-Sanat
Süre: 1 Gün
Tarih: 11.09.2022
GEZİMİZİN ŞAHİKALARI

Restorasyon sonrası Yerebatan Sarnıcı Yerebatan Sarnıcındaki geçiçi sergi turu Şerefiye Sarnıcı ışık ve ses görsel şovu Sanat Tarihçi uzmanlığında Bizans ve Osmanlı İmparatorluğunda sarnıçlar ve işlevlerl Rehber eşliğinde gezi Divan Yolu Roma tarihi mirası

GEZİ PROGRAMI

Birlikte Gezen Dostları sanat ve kültür ve müze gezileri ile sarıp sarmalayacak BGD SANAT etkinliklerimizin ilkinde sizi İstanbul’un yeraltını yüzyıllardır süsleyen iki güzel sarnıcın sıradışı hikayesine davet ediyoruz. Malum, İstanbul’umuzun Bizans dönemi şehrinin su ihtiyaçlarını karşılamak adına Ulu İmparatorlarca yapılmış çok sayıda sarnıç var. Theodosius döneminde Belgrad Ormanlarından şehre getirilen sular ya da bir bahar deresi olan Lyka Deresinin Yenikapı Limanına dökülmeden sarnıçlarda biriktirilmesini sağlayan onlarca Bizans sarnıcından bahsetmek mümkün. Bunlardan iki tanesi Şerefiye Sarnıcı ve Yerabatan Sarnıcı dünya çapında meşhurdur. Yerebatan Sarnıcına göre daha küçük olan Şerefiye sarnıcı İBB bünyesinde turizme hizmet vermektedir. Tarihsel olarak Mese Yolu (Divan Yolu) üzerinde bulunan Şerefiye Sarnıcı, Bizans ve Osmanlı döneminin önemli yeraltı su haznelerinden biridir. Yerebatan Sarnıcı ise dünyanın merkezi olduğu düşünülen Milyon Taşının arkasında, Augustaion Meydanı’nın karşısında bulunan, İmparatorluk yönetim birimlerine su sağlamakla yükümlü yegâne sarnıçlardan birisi olarak tarihte yerini almıştır. Günümüzde İstanbul turizminin en önemli izlence noktalarından biri olan bu sarnıç içerisindeki sergilerle de ilgi çekiyor. Geçtiğimiz günlerde İBB uzun zamandır kapalı olan Yerebatan Sarnıcı restorasyon projesini tamamladı ve bu güzide mekânı yeniden biz İstanbullulara ve dünya vatandaşlarına sundu. İşte bu harika. Serin bir yer altı, çeşitli ışık oyunları, geçici sergilerle sergilenen bazı üç boyutlu heykeller, 1500 yıllık tarih ve antik pagan döneminden kalan Medusa… Bu eşsiz devasal Medusa’nın hangi sebeple bir sarnıcın en dip noktasına kaldırılıp konulduğunu hep birlikte düşüneceğiz. Sanat Tarihçimiz Macit Emre bu turu bizlere özel olarak sunacak. Sonbahar döneminin İstanbul’un en güzel hallerine büründüğü Eylül ayı başında sanat tarihi uzmanımızın hazırladığı BGD’ye özel bu güzel mi güzel günde dört duyumuza da hitap eden olağanüstü anlar bizim. İşte bu kaçmaz arkadaşlar. Herkesi bekliyoruz.

FİYAT

Fiyata dahil olan hizmetler; profesyonel rehberlik uzman sanat tarihçi eğitimi müze giriş ve biletleme ücretleri sarnıçlar turu hipodrom ve Mese Yolu turu gezi fiyatı önümüzdeki günlerde ilan edilecektir.

PLANLANAN VE GERÇEKLEŞMEKTE OLAN GEZİLERİMİZİ TAKİP ETMEK İÇİN LÜTFEN WHATSUP NUMARALARINDAN BİZE YAZINIZ!