BGD VAN-TEBRİZ GEZİSİ

GEZİ BİLGİSİ VE PROGRAM

Destinasyon: İRAN TEBRİZ
Gezi Türü: YURTDIŞI
Süre: 4 Gece 5 Gün
Tarih: 2023 yılında düzenleyeceğimiz bu olağanüstü gezimizin kesin tarihi belli olur olmaz ilan edilecektir.
GEZİMİZİN ŞAHİKALARI

2023 yılında gerçekleştireceğimiz ve Türkiye’de, VAN, TATVAN, HAKKARİ, İran’da ise TEBRİZ, HOY, KENDOVAN, URMİYE gezi noktaları ile taçlanan bu gezimize herkesi bekleriz.

GEZİ PROGRAMI

1.GÜN: VAN
İstanbul’dan Van’a uçuşumuz. Van’a varınca bizleri çok mutlu edecek ilk sürpriz: dillere destan Van kahvaltısı olacak. Van kahvaltı sonrasında Van şehir turu ve Akdamar ada turu bizim. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

2.GÜN: HOY-TEBRİZ
Bu sabah kahvaltı sonrasında İran’a Hareket edeceğiz. 90 km mesafedeki Kapıköy Sınır Kapısında giriş işlemlerimizi tamamladıktan sonra İran’ın Razi Sinir Kapısında bizi bekleyen Aracımıza geçerek İran Hoy bölgesine ulaşacağız. .Hoy’da Şemsi Tebriz’i kabri ve doğduğu şehri ziyaret edeceğiz. Hoy panoramik turu bitiminde yerel restoranda öğle yemeği, Yöresel İran Yemekleri, ve sonrasında Tebriz’e hareket. Tebriz, İran’da Doğu Azerbaycan Eyaleti’nin yönetim merkezi olan İran’ın kuzey batısındaki en büyük şehridir. Nüfusunun % 99 Azeri Türklerin oluşturduğu şehirde herkes ile Türkçe konuşmak çok güzeldir. Tebriz’de El Gölü=Şah Gölü gezisi sonrası Akşam yemeği ve konaklama Tebriz’de.

3.GÜN. TEBRİZ -KENDOVA – URMİYE
Bugün Tebriz turumuza devam edeceğiz. Türk Edebiyatının Büyük Şairlerinden Şehriyarın Kabrinin Bulunduğu Makberetüş – Şuera =Şairler Kabristanlığı Ziyareti. Gök Mescidi, Cuma Mescidi ve Ark Gezileri. Tebriz Kapalı Çarşısı en Önemli Kapalı Alışveriş Merkezi Olarak Kabul Edilen ve altı kilometrekare büyüklüğünde içinde küçük çarşıların ve 20 kervansarayın bulunduğu tarihi çarşı. Ortadoğu ve dünyanın en büyük kapalı çarşılarından birisi olan yapıdır. UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alınmıştır. Tebriz’in meşhur binlerce dükkandan oluşan Kapalı Çarşısında antikacılardan, yöresel bitkilere, nadide el işlerinden Tebriz’in ipek halılarına uygun fiyatlarla sahip olmak mümkün. Serbest Zaman. Öğle Yemeğinden sonra Tebriz’e bir saatlik mesafede bulunan Kendovan’a gideceğiz. Kendovan volkanik kayaların oyularak Kapadokya benzeri evlerden meydana getirilmiş ve içerisinde doğal hayat olan Turistik bir köydür. Kendovan ve mağara evlerini gezdikten sonra Urmiye’ye Hareket. Urmiye Gölü Seyri. Urmiye Pazarı ve Şıh Tepesi=Urmiye Seyir Tepesi.Akşam yemeği ve Konaklama Urmiye’de.

4. GÜN: URMİYE –YÜKSEKOVA – ZAP VADİSİ –HOŞAP ve ÇAVUŞTEPE KALELERİ
Bugün Urmiye’yi gezeceğiz. Urmiye, İran’ın Batı Azerbaycan Eyaleti’nin yönetim merkezi olan şehirdir. Urumiye Iran – Irak – Türkiye sınırlarının kesiştiği noktaya yakın en büyük kentidir. Urmiye Gölü ile Türkiye sınırı arasında karayoluyla Türkiye sınırına 50 km uzaklıkta kendi adıyla anılan ovada kuruludur. Urmiye’de Alışveriş sonrası yapacağımız Panoramik şehir turunda Meryem Ana kilisesi , Üç Kubbe, Yer altı Dolap Gezisi sonrası Türkiye’ye hareket. edeceğiz. Esendere sınır Kapısında giriş işlemlerimizi tamamladıktan sonra Hakkâri Yüksekova bölgesine geçeceğiz.Yüksekova’da Öğle yemeği ve Panoramik şehir turundan sonra bölgenin Muhteşem Doğa Manzarası içeresinde Zap Suyu Vadisi’ni izleyerek yapacağımız yolculukla Van’a geçeceğiz. Yol Güzergâhında bulunan Hoşap ve Çavuş tepe Kaleleri Seyri. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

5. GÜN VAN-TATVAN
Kahvaltı sonrasında Tatvan a hareket edeceğiz. Tatvan gezisinin ardından Nemrut krater gölüne aracımızla çıkacağız. Ülkemizin en büyük kaldera gölüne sahip volkanik Nemrut dağına çıkmak büyük mutluluk. Ardından geç öğle yemeği ve havalimanına transfer, İstanbul’umuza dönüşümüz.

PLANLANAN VE GERÇEKLEŞMEKTE OLAN GEZİLERİMİZİ TAKİP ETMEK İÇİN LÜTFEN WHATSUP NUMARALARINDAN BİZE YAZINIZ!