BGD URARTU KÜLTÜR HAZİNELERİ-VAN ve VAN GÖLÜ HAVZASI GEZİSİ

GEZİ BİLGİSİ VE PROGRAM

Destinasyon: VAN
Gezi Türü: TARİH, KÜLTÜR VE GASTRONOMİ
Süre: 3 Gece 4 Gün
Tarih: 28.09.2023 - 01.10.2023
Bu gezi GAGİK TOUR tarafından düzenlenmektedir. GAGİK TOUR; Birlikte Gezen Dostlar Seyahat Acentası'nın hizmet aldığı partner acentasıdır .
GEZİ PROGRAMI

I. GÜN: 28 EYLÜL PERŞEMBE
Bu sabah Van havalimanında sevgili rehberimiz Engin ile buluşacağız. Gezimize sadece Van Yöresine ait özenle hazırlanmış yöresel lezzetleri ile dünyanın en iyi kahvaltıları arasına giren Van Kahvaltısı ile başlayacağız. Kahvaltı sonrası M.Ö. 830’larda kurulmuş olan Urartu Medeniyetine ve Van Gölü Havzasına ait binlerce eseri bünyesinde bulunduran Van Urartu Müzesini gezeceğiz. Sonrasında Urartu Kralı Argişti’ye ait Mezar Odası ve Van Kalesini de. Çay kahve molasından sonra 5.500 yıllık tarihi geçmişi olan Hurri, Pers, Urartu, Asur, Ermeni, Yahudi, Selçuklu, Osmanlı gibi önemli uygarlıkların yaşadığı, ayrıca Urartular’a başkentlik yapmış olan Tuşpa Antik Kenti’ni gezeceğiz. Konaklama ve Akşam Yemeği Van’da, otelimizde.

II. GÜN: 29 EYLÜL CUMA
Sabah kahvaltı sonrası, Van Gölü Kuzeydoğu sahilleri boyunca Süphan Dağı manzarası eşliğinde Doğubeyazıt’a seyahat edeceğiz. İlk gezi noktamız bölgenin en güzel şelalelerinden biri olan Muradiye Şelalesi olacak. Çay kahve molasından sonra Osmanlı Devleti ile Safevi Devleti arasında cereyan eden Çaldıran savaşının yapıldığı Çaldıran Ovasını göreceğiz. Savaşın hikayesini yerinde dinleyeceğiz. Türkiye-İran sınırı boyunca Tendürek Volkanik dağları eşliğinde Doğubeyazıt’a varacağız. Tüm görkemi ile Hz. Nuh’un Tufan hikayesinin geçtiğine inanılan Kafkas-İrani ve Anadolu toplulukları için kutsal sayılan (Aratta, Ararat, Masis, Agiri, Ağrı) dağlarını göreceğiz. Öğle yemeğimiz Doğubeyazıt’ta. Osmanlı devletinin doğudaki son uç beyinin yaptırdığı görkemli İshak Paşa Sarayı’nı rehberimiz eşliğinde çok detaylı gezeceğiz. Konaklama ve Akşam Yemeği Van’da.

III. GÜN: 30 EYLÜL CUMARTESİ
Kahvaltı sonrası Van Gölü güney sahili boyunca Tatvan’a seyahat edeceğiz. Özellikle Pers Kralı II.Şapur Vadisi doğa manzaraları bizleri fazlasıyla mutlu edecek. Yaklaşık 2 milyon yıl önceki Volkanik patlama ile Van Gölünün oluşumunu sağlayan Türkiye’nin sayılı Kaldera’larından biri olan doğa harikası, 2011 yılında Avrupa’nın en seçkin tur destinasyonu seçilen 48 km² ağız genişliği, 2.250 rakımdaki gölleri, buhar bacaları ve kendine özgü botanik dokusuyla bizleri mest edecek olan Nemrut Krater Gölleri gezisini yapacağız. Öğle yemeği sonrası Van Gölü Kuzey sahilinde bulunan tarihi M.Ö. 8.000 yılına kadar dayanan, kendine özgü mimari dokusu olan, Urartu, Pers, Selçuklu, Osmanlı, Eyyubi, Mervani, Bizans, Asur, İlhanlı gibi medeniyetlerin izlerini taşıyan ve bu medeniyetlerin hazinelerini içinde barındıran Ahlat’ı gezeceğiz. Özellikle Selçuklu hazineleri: Kümbetler ve Taş İşçiliği. Daha sonra yol manzaraları eşliğinde Van’a döneceğiz. Konaklama ve Akşam Yemeği Van’da.

IV. GÜN: 1 EKİM PAZAR
Bu sabah kahvaltı sonrası Orta çağ Ermeni mimarisinin şahikası olan Ahtamar Adasındaki Ahtamar Kilisesi’ne özel Tekne turu ile geçeceğiz. Mezopotamya, Anadolu, Kafkas ve Pers uygarlıklarının çok önemli Mitolojik ve Dinsel hikayelerinin ilmik ilmik işlendiği Ahtamar Kilisesinin dış rölyeflerini göreceğiz. Detaylı Kilise gezimizden sonra Van Gölü’nün en özel koylarının olduğu Ahtamar Adası’ndaki şifalı koylarda yüzme molası vereceğiz. Tekne turu ile tekrar Gevaş’a döneceğiz. Van’da Urartular’dan bizlere kalan özel, kendine özgü Van Gümüş işçiliğini sürdüren ve tek olan atölyeyi barındıran Arubani Bedestenini ziyaret edeceğiz: Urartu Gümüş Sanatı ve Ermeni Savat Gümüşü.
Van Merkezde Yöresel Öğle Yemeği keyfi bizim. Yemek sonrası Yöresel Ürün için alışveriş molası ve ardından Havalimanı transferi. Bir rüya gezimizin daha sonu.

FİYAT

Kişibaşı double odada 12.000 TL
Single farkı 3.000 TL TL

FİYATLANDIRMAYA DAHİL OLAN HİZMETLER:
ÜÇ Gece 5 Yıldızlı Otel’de sabah kahvaltısı ve 1 Akşam yemeği dahil konaklama
Yöresel Van Kahvaltısı
Tüm Öğle ve akşam Yemekleri
Lüks Araçlarla ile ulaşım hizmetleri
Özenli Rehberlik Hizmetleri
Araç içi ikramlar
Ahtamar Adasına Tekne Turu
Nemrut Krater Gölüne Transfer
Seyahat Sigortası
GAGİK Tour Refakati
BGD TURİZM güvencesi

FİYATLANDIRMAYA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER
_SADECE_ Uçak Biletleri
MÜZEKART’ınızı yanınıza alınız.

PLANLANAN VE GERÇEKLEŞMEKTE OLAN GEZİLERİMİZİ TAKİP ETMEK İÇİN LÜTFEN WHATSUP NUMARALARINDAN BİZE YAZINIZ!