BGD TRANS SİBİRYA GEZİSİ

GEZİ BİLGİSİ VE PROGRAM

Destinasyon: RUSYA-SİBİRYA-MOĞOLİSTAN-TRANSSİBİRYA TRENİ
Gezi Türü: YURTDIŞI
Süre: 16 Gece 17 Gün
Tarih: 2023 yılında düzenleyeceğimiz bu olağanüstü gezimizin kesin tarihi belli olur olmaz ilan edilecektir.
GEZİMİZİN ŞAHİKALARI

* TRANSSİBİRYA TRENİ
* TATARİSTAN’IN BAŞKENTİ KAZAN
* YEKATERİNBURG’DAN IRKUTSK’A MÜTHİŞ SİBİRYA ŞEHİRLERİ
* BAYKAL GÖLÜ
* UNUTULMAZ TREN SOHBETLERİ
* ORHUN KİTABELERİ
* MOĞOL ÇADIRINDA KONAKLAMA
* MOĞOLİSTAN VE ULANBATUR
* RUS COĞRAFYASINDA MÜTHİŞ KÜLTÜREL AKTİVİTELER

GEZİ PROGRAMI

1.Gün >>>
İstanbul – Moskova Moskova. Pasaport ve gümrük işlerim sonrası şehre geçiyor ve akşam saatlerine dek sürecek dolu dolu bir şehir merkezi turuna çıkıyoruz. Gezimiz kapsamında Kuznetskiy Köprüsü, ünlü Bolşoy Tiyatrosu, Lubyanka Meydanı, Tverskaya Caddesi, Puşkin Meydanı, Manejnaya Alanı, Lenin Kütüphanesi, Eski Arbat Sokağı ve Yeni Arbat Caddesi başta olmak üzere kent merkezinin en önemli tarihi ve turistik noktalarını göreceğiz. Bu gece ilk Gala Yemeğimizi alıyor ve Trans-Sibirya gezimizde unutulmaz bir başlangıç yapıyoruz. Geceleme Moskova’daki Otelimizde Kahvaltı : Uçakta Öğle Yemeği : Moskova Yerel Restoran Akşam Yemeği : Moskova Yerel Restoran Geceleme : Marriott Tverskaya Hotel (5*) – Şehrin en iyi otellerinden.

2.Gün >>>
Moskova – Kazan (Tren) Kahvaltı sonrası günün ilk yarısında KIZIL MEYDAN ve etrafındaki yapıları; Tarih Müzesi, Lenin’in Mozolesi (dışarıdan), Aziz Vasiliy Katedrali, Minin ve Pojarskiy Anıtı ve GUM Alışveriş Merkezi’ni görüyoruz. Ardından KREMLİN Sarayı ve Müzesi ile sur içindeki tarihi kiliseleri geziyoruz. Öğleden sonra otobüsümüzle son olarak Nazım Hikmet’in de mezarının bulunduğu meşhur Novodeviçi (Yeni Bakireler) Manastırı ve mezarlığına gidiyoruz. Akşam Moskova Tren Garı’na transfer ve 23:08’de Tataristan’ın başkenti Kazan’a doğru hareket. Yaklaşık 800 km’lik yolculuğumuz 11 saat sürecek. Geceleme yataklı vagonumuzdaki konforlu kompartmanlarımızda. Kahvaltı : Moskova Otel Öğle Yemeği : Moskova Yerel Restoran Akşam Yemeği : Moskova Yerel Restoran Geceleme : Trende

3.Gün>>>
Kazan Sabah trendeki kahvaltımız sonrası 10:45’te Kazan’a iniyoruz. Şehre transfer ve Kazan turu ile güne başlıyoruz. Tataristan başkentindeki gezimiz esnasında görülecek yerler arasında Kremlin Sarayı, Kul Sharif Camii, Suyumbike Kulesi, Hermitage Müzesi, Bauman Caddesi, Peter ve Paul Katedrali, Kazan Federal Üniversitesi ve diğer önemli tarihi yapılar bulunmakta. Gezi sonrası otelimize geçiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama Kazan’daki otelimizde. Kahvaltı : Trende Öğle Yemeği : Kazan Yerel Restoran Akşam Yemeği : Kazan Yerel Restoran Geceleme : Double Tree by Hilton Kazan (4*) – Şehrin en iyi oteli.

4.Gün >>>
Kazan Otelde kahvaltı sonrası Kazan ve civarındaki gezimize devam ediyoruz. Bugünkü ziyaretlerimize Kazan’ın 30 km batısındaki inanılmaz güzellikteki Raifa Manastırı ile başlıyoruz. Yemyeşil bir milli parkın içinde yer alan bu 17.yy Rus şaheseri karşısında büyülenmemek mümkün değil. Gezi sonrası Kazan’a dönüyoruz. Arzu edenler bizimle müze ziyaretine gelebilirler. Konstantin Vasilyev veya Tataristan Ulusal Müzesi ziyaretini gerçekleştirdikten sonra otele dönüş. Akşam yemeği ve konaklama Kazan’daki otelimizde. Kahvaltı : Kazan Otel Öğle Yemeği : Kazan Yerel Restoran Akşam Yemeği : Kazan Otel yada Yerel Restoran Geceleme : Double Tree by Hilton Kazan (4*) – Şehrin en iyi oteli.

5.Gün >>>
Kazan – Yekaterinburg Sabah çok erken saatlerde Kazan Tren Garına transfer. 05:42 treni ile doğuya yolculuğumuz sürüyor. Bir sonraki uğrak noktamıza dek yaklaşık 900 km. yol alıyoruz. Rusya’nın Moskova, St. Petersburg ve seyahatimiz süresince göreceğimiz Novosibirsk kentlerinden sonra 4. büyük şehri Yekaterinburg’a akşam 20:42’da varış ve otele yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme Yekaterinburg’daki otelimizde. Kahvaltı : Kazan Otel (paket) Öğle Yemeği : Trende Akşam Yemeği : Yekaterinburg Otel Geceleme : Renomme Hotel (4*) – Şehrin en iyi oteli.

6.Gün >>>
Yekaterinburg Otelimizde alacağımız kahvaltı sonrası şehir turu ile güne başlıyoruz. Rusya Federasyonunun ilk devlet başkanı Boris Yeltsin ile anılan kent olarak da bilinen ve Rus Klasisizm ile Barokunun damgasını vurduğu Yekaterinburg’daki yada eski adıyla Sverdlovsk’daki gezimizde göreceğimiz temel eserler şunları olacak: Ural Edebiyat Hayatı Müzesi, Filarmoni ile Opera ve Bale binaları, Boznesenskaya Kilisesi, Novo Tihvinskiy Kadın Manastırı ve Aleksandr Nevskiy Kilisesi; 1905 Yılı Meydanı ile Emek Meydanı. Arada öğle yemeğimizi nezih bir restoranda alıyoruz. Öğleden sonra enfes Ural Ormanları’na süzülüyoruz. 1990’larda Romanov Ailesi anısına dikilen mini ahşap şapelleriyle bezeli Ganina Yama bölgesini ziyaret edeceğiz. Akşam yemeği ve geceleme Yekaterinburg’daki otelimizde. Kahvaltı : Yekaterinburg Otel Öğle Yemeği : Yekaterinburg Yerel Restoran Akşam Yemeği : Yekaterinburg Yerel Restoran Geceleme : Renomme Hotel (4*) – Şehrin en iyi oteli.

7.Gün >>>
Otelimizde alacağımız kahvaltı sonrası şehir turuna devam ediyoruz. Öğleden sonra ise alışveriş için serbest zaman verilecektir. Akşam saatlerinde seçkin bir restorandan yemeğimizi alacak ve oradan Yekaterinburg Tren Garına transfer olacağız. Bu gece 21:41’den Doğu’ya yolculuğumuz devam ediyor. Yaklaşık 20 saat sürecek 1600 km’lik yolculuk ile hedefimiz Sibirya’nın en büyük kenti Novosibirsk. Geceleme yataklı vagonumuzdaki konforlu kompartmanlarımızda. Kahvaltı : Yekaterinburg Otel Öğle Yemeği : Yekaterinburg Yerel Restoran Akşam Yemeği : Yekaterinburg Yerel Restoran Geceleme : Trende

8.Gün >>>
Novosibirsk Trenimiz ile Urallardan Batı Sibirya’ya geçerken, Rusya’nın bitmek bilmeyen ovalarının harikulade peyzajlarının tadını çıkara çıkara ilerliyoruz. Bir sonraki durağımız 1893’de ana demir yolu istasyonu olarak kurulan Novosibirsk. Trenimiz, başlangıç noktası olan Moskova’dan tam 3330 km. ötedeki Ob nehrini geçmek suretiyle Novosibirsk şehrine varıyor. Rus coğrafyasının en büyük akarsularından olan bu dev nehri 870 metrelik genişlikte, 7 kemerli demir bir köprü üzerinden aşacağız. Saat 19:48’de Novosibirsk şehrine ulaşır ulaşmaz otelimize transfer oluyoruz. Bu arada şehrin heykelli tren garının muazzam mimarisine de şahit olacağız. Akşam yemeğimiz ve konaklama Novosibirsk’deki otelimizde. Kahvaltı : Trende Öğle Yemeği : Trende Akşam Yemeği : Novosibirsk Otel Geceleme : Marriott Hotel Novosibirsk (5*) – Şehrin en iyi oteli.

9.Gün >>>
Novosibirsk – Irkutsk (Tren) Otelde kahvaltı sonrası Novosibirsk kentini geziyoruz. Novosibirsk şehir gezisi kapsamında göreceğimiz temel mekân ve yapılar: Kızıl Cadde, Rusya’nın en büyük ve dünyaca şöhret sahibi opera ve bale tiyatrosu, Aleksandr Nevskiy Katedrali, Eyalet Yerel Tarih Müzesi, Mimar Kryaçkova’nın tasarladığı konut binası, Filarmoni ile Kızıl Meşale Tiyatrosu olacak. Şehre turu sona erdiğinde, Rusya’nın en büyük tren ve demiryolu müzesini ziyaret ediyoruz. Akşam yemeğimizi tipik bir restoranda alacak ve ardından tren garına transfer olacağız. Trenimizin kalkış saati: 23:59. Geceleme yataklı vagonumuzdaki konforlu kompartmanlarımızda. Kahvaltı : Novosibirsk Otel Öğle Yemeği : Novosibirsk Yerel Restoran Akşam Yemeği : Novosibirsk Yerel Restoran Geceleme : Trende

10.Gün >>>
Trende Bugün tüm gün trendeyiz. Keyifli bir Trans-Sibirya deneyimi için önemli bir gün. Günün ilk ışıklarıyla Rusya’nın en büyük vilayetlerinden Krasnoyarsk bölgesinini geçiyoruz. Sovyet döneminin dışarı kapalı bölgesi… Geceleme yataklı vagonumuzdaki konforlu kompartmanlarımızda. Kahvaltı : Trende Öğle Yemeği : Trende Akşam Yemeği : Trende Geceleme : Trende

11.Gün >>>
Irkutsk Sabah 08:07’de Irkutsk’a varış. Hemen şehir turuna çıkıyoruz. Sibirya kürkünün ve alışveriş keyfinin kalbi konumundaki kentten akan ünlü “Angara Nehri’nin nefes kesen görüntülerine şahit olacağız. İrkutsk’ta atacağımız kent turu dâhilinde göreceğimiz belirli başlı tarihi binalar ile kentsel alanlar şunlar olacak: Filarmoni konser salonu ve drama tiyatrosu binaları, Katolik Kilisesi, Staraobryaçeskaya, Drevlepravaslavnaya, Znamenskaya, Kutsal Üçlü, Preobrajenskaya ve Boroyavlenskiy Ortodoks Mabetleri, Prens Vladimir Manastırı, Dantel Evi, Faynberg Konağı, Karl Marx Sokağı, Beyaz Ev, Uritskovo Sokağı, Moskova Takı ile Yerel Tarih ve Devlet Sanat Müzeleri. Akşam yemeği ve konaklama Irkutsk’taki otelimizde. Kahvaltı : Irkutsk Otel Öğle Yemeği : Irkutsk Yerel Restoran Akşam Yemeği : Irkutsk Yerel Restoran Geceleme : Courtyard by Marriott Irkutsk City Center (4*) – Şehrin en iyi oteli.

12.Gün >>>
Irkutsk – Baykal Gölü – Irkutsk Sabah kahvaltı sonrası ilk olarak hedefimiz, aynı zamanda uzun seyahatimizin de en önemli ziyaret noktalarından biri olan, dünyanın en büyük tatlı su havzası BAYKAL Gölü. 1600 metreye ulaşan derinliğiyle dünyanın en derin gölü ünvanına da sahip Baykal’a otelimizden otobüsle bir saat içinde ulaşıyoruz. Önce Göle nazır otantik Listvyanka kasabası’nda bir yürüyüş turu yapıyor, Ahşap Aziz Nikolay Kilisesi’ni ziyaret ediyoruz. Öğle yemeğinde gölün meşhur Omur Balığı’nı tadıyoruz. Sonrasında önce Baykal Müzesi’ni geziyor, ardından da bir dünya efsanesi olan gölün üzerinde bir tekne turuna çıkıyoruz. “Rus Skansen”leri adı verilen tarihi oymalı, kakmalı masalsı Sibirya ev ve konaklarını göreceğiz. Bu keyifli ve unutulmaz gezi sonrası Baykal Limanı’nda bizi beklemekte olan özel aracımız ile Irkutsk’daki otelimize dönüş. Akşam yemeği ve konaklama Irkutsk’taki otelimizde. Kahvaltı : Irkutsk Otel Öğle Yemeği : Baykal Gölü Yerel Restoran Akşam Yemeği : Irkutsk Yerel Restoran Geceleme : Courtyard by Marriott Irkutsk City Center (4*) – Şehrin en iyi oteli.

13.Gün >>>
Irkutsk – Ulan Bator (Trende) Otelde kahvaltımız sonrası otelimizden tren istasyonuna hareket. Saat 08:08’deki tren ile Irkutsk’tan Moğolistan’a hareket ediyoruz. Yolculuk 23 saat sürecek. Sabah trenimiz Baykal Gölü’nün güney sahili boyunca ilerleyecek. Geceleme yataklı vagonumuzdaki konforlu kompartmanlarımızda. Kahvaltı : Irkutsk Otel Öğle Yemeği : Trende Akşam Yemeği : Trende Geceleme : Trende

14.Gün >>>
Ulan Bator Sabah 06:50’de Moğolistan’ın başkentine varış. Buradan 2 saatlik karayolu seyahati ile Hustai Mill Parkına geçiyoruz. Burada en eski Türk Devletlerinden kalan heykelleri ve yaban atlarını göreceğiz. Gecemizi Geleneksel ise Moğol Çadırlarında geçireceğiz. Kahvaltı : Ulan Batur Öğle Yemeği : Yolda (paket) Akşam Yemeği : Geleneksel Çadır Geceleme : Moğol Çadırı

15.Gün: >>>
Hustai Milli Parkı – Ulan Batur Sabah Hustai Milli Parkına veda ediyor ve Moğolistan’ın başkenti Ulan Batur’a doğru yola çıkıyoruz. Yaklaşık 2 saatlik yolculuğun ardından başkente giriyoruz. İlk olarak otelimize ve odalara yerleşme. Dinlenme sonrasında şehir turuna başlıyoruz. Gezimiz kapsamında ünlü Ghandan Manastırını; devasa Sukhabaatar Meydanı’nı, zamanında Moğol Hanları tarafından hem kışlık hem de bazen yazlık olarak kullanılan Bagd Han Sarayı’nın müzesini, Milli Tarih Müzesini, Budist tapınağını, Cengiz Han’ın muazzam heykel kompleksini ve şehri kuşbakışı gören meşhur Zaysan Anıtını ziyaret edeceğiz. Gezi sonrası otele dönüş. Geceleme Ulan Batur. Kahvaltı : Geleneksel Çadır Öğle Yemeği : Ulan Batur Yerel Restoran Akşam Yemeği : Ulan Batur Yerel Restoran Geceleme : Kempinski Hotel Khan Palace (5*) – Şehrin en iyi oteli.

16.Gün >>>
Kahvaltı sonrası Ulan Batur’daki ikinci günümüzde ilk ziyaret noktamız olan “Terelj Parkı” için yola koyuluyoruz. Yine unutulmaz bir gün bizleri bekliyor. Orhun Kitabelerinin devamı niteliğindeki Vezir Tonyukuk’un adına dikilen yazıtı yakından inceleme şansımız olacak. Ardından Cengiz Han Heykeli ve Müzesi, Meditasyon Tapınağı ve Kaplumbağa Kayasını ziyaret edeceğiz. Ayrıca bugün bir sürprizimiz var, ünlü Moğol atları ile 1 saatlik gezinti bizleri bekliyor. Tur sonrası başkente dönüş. Akşam yemeği ve geceleme Ulan Batur’deki otelimizde. Kahvaltı : Ulan Batur Otel Öğle Yemeği : Yerel Restoran Akşam Yemeği : Ulan Batur Yerel Restoran Geceleme : Kempinski Hotel Khan Palace (5*) – Şehrin en iyi oteli.

17.Gün >>>
Ulan Batur – İstanbul Kahvaltı sonrası Moğolistan’ın başkenti Ulan Batur’dan Türk Hava Yolları ile ayrılıyoruz. Bir rüya gezinin sonu.

FİYAT

2023 yılında düzenleyeceğimiz bu çok özgün gezimizin güncel fiyatlandırması belli olur olmaz ilan edilecektir.

PLANLANAN VE GERÇEKLEŞMEKTE OLAN GEZİLERİMİZİ TAKİP ETMEK İÇİN LÜTFEN WHATSUP NUMARALARINDAN BİZE YAZINIZ!