BGD TRABZON-BAKSI MÜZESİ GEZİSİ

GEZİ BİLGİSİ VE PROGRAM

Destinasyon: BAYBURT-TRABZON-GÜMÜŞHANE
Gezi Türü: YURTİÇİ
Süre: 2 Gece 3 Gün
Tarih: 24.08.2022 - 26.08.2022
Bu gezi GAGİK TOUR tarafından düzenlenmektedir. GAGİK TOUR; Birlikte Gezen Dostlar Seyahat Acentası'nın hizmet aldığı partner acentasıdır .
GEZİMİZİN ŞAHİKALARI

🧿 BAYBURT BAKSI MÜZESİ Hüsamettin Koçan hocamızın ütopyası 🧿
🧿 Bölgede 2. 🥈 konsept müze, inanılmaz: BAYBURT KENAN YAVUZ ETNOGRAFYA MÜZESİ
🎯 TRABZON KEYFİ: SÜMELA, HAMSİKÖY, ZİGANA DAĞI
📯 BİR GECE BAKSI MÜZESİ KONUKEVİNDE, BİR GECE ZİGANA DAĞINDA KONAKLAMA
🔥DAMAK ÇATLATAN BÖLGE GASTRONOMİSİ: Baksı’da, Maçka’da, Hamsiköy’de yediklerimize inanamıyacağız
🎯 GÜMÜŞHANE KARACA MAĞARASI

GEZİ PROGRAMI

1.GÜN: 24 AĞUSTOS ÇARŞAMBA
Pegasus saat 07:55 Sabiha Gökçen havalimanı ya da THY saat 07:10 İstanbul havalimanı – TRABZON’a uçuşumuz. Trabzon’a varışımızla Bayburt’a doğru 3 saatlik yolculuğumuza başlıyacağız. Doğu Anadolu’yu Karadeniz’e bağlayan en önemli geçitlerden biri olan Kop geçidi üzerinden önce Gümüşhane ve ardından Baksı. Yolda vereceğimiz molada, rehberimizin büyük bir titizlikle seçtiği olağanüstü bir yerel mekanda damak çatlatan öğle yemeği bizim. Ardından, Baksı Müzesinin yer aldığı eski adı Baksı, yeni adı Bayraktar olan köyümüze ulaşma heyecanı bizim. Orada bir köy var uzakta, o köy bizim köyümüzdür. İşte BAKSI, Doğu Karadeniz’de, Bayburt’un 45 km. dışında, Çoruh vadisine bakan bir tepenin üzerinde yükseliyor. Baksı Köyü, Baksı müzesi ve yerleşkesi ve çevredeki Çoruh Vadisi doğa alanları, bizleri çok farklı bir diyara taşıyacak. Alice’nin içine düştüğü Harikalar Diyarı’na, Birlikte Gezen Dostlar da burada düşecekler. Sergi salonları, depo müze, atölyeler, konferans salonu, kütüphane ve konukevi ile 40 dönümlük bir araziye yayılan Baksı Müzesi, Bayburt doğumlu sanatçı ve akademisyen Prof. Dr. Hüsamettin Koçan’ın bireysel düşü çünkü. Gün boyu bir düşün içinde olacağız. Akşam üzeri Huykesen ağacına yürüyüş. Konaklama ve akşam yemeği Baksı Müzesi Yerleşkesinde. Tabii serinlikte yorgan altında uykuya dalmadan önce şömine başında doyumsuz sohbetler ve biraz da şarap oley.

2.GÜN : 25 AĞUSTOS PERŞEMBE
Bugün BAKSI müzesi sergilerini gezeceğiz. Çoruh nehri vadisinde yürüyüş ve çevre köyleri keşfetmek keyif de bizim. Müzeye ve çepeçevre doğaya hayran olacağız. Öğle yemeği. Ardından Bayburt Kenan Yavuz Etnografya Müzesi, ikinci hedefimiz olacak. Bayburt Beşpınar köyünde yer alan bu müze, Köy Evi, Dede Korkut Türk Kimliği Kütüphanesi, Su ve Yağ Değirmenleri, Bayburt Güvercin Evi ve nice değerleri bağrında taşıyor. Bu müze bizlere kendini hayran bırakacak, zaten tüm dünya da hayran, Avrupa Müze Forumu’nca düzenlenen yarışmada 2021 yılının Silletto Ödülü’nü kazandı. Ardından Gümüşhane’ye geçeceğiz. Gümüşhane’de dünyaca ünlü sarkıt ve dikitlere sahip Karaca Mağarasını gezeceğiz. Köme ve Pestil Alış-verişi. Ve romantik bir akşam için Zigana’da olacağız. Zigana bungalovlarda keyifli zaman. Zigana Dağında dağevlerinden oluşan tesisimizde akşam yemeği ve Konaklama: ZİGANA ZİTAŞ. İsviçre Alplerinin izdüşümü olan bu mekan bizleri mest edecek.

3.GÜN: 26 AĞUSTOS CUMA
Sabah Kahvaltı sonrası eski tarihi İpek yolunda eşsiz doğada yürüyüş keyfi yapacağız. Bu harika doğa yürüyüşümüzün ödülü Hamsi Köy’üne ait meşhur sütlaç ikramı olacak oley. Ardından Sümela Manastırı ve Altındere Milli Parkı gezisi. Trabzon Şehir merkezine geçtiğimizde de Ayasofya Kilisesi ve Atatürk Köşkü, görülmesi gereken en önemli noktaların başlıcaları olacak. Ve Maçka’da inanılmaz özgün bir mekanda inannılmaz lokal lezetlerle geç öğle yemeği ve havalimanına transfer. ANADOLUJET 20:20 TRABZON-SABİHA GÖKÇEN ya da THY 20:10 TRABZON-İSTANBUL uçuşu ile İstanbul’umuza dönüşümüz.

FİYAT

Double odada kişibaşı Kişibaşı 3.200 TL 4 taksit her biri 800 TL
Single farkı 600 TL Tur

Ücretine Dâhil Hizmetler:
Uçak biletleri hariç her şey.
BİR BGD BİKİNİ 👙 TUR GÜZELLİĞİ
1 Gece Baksı Müzesi Konuk Evlerinde,
1 gece Maçka Hamsi Köy Zigana Zitaş dağ evlerinde Konaklama,
Tüm Öğle ve Akşam Yemekleri,
Lüks Araç ile Ulaşım Hizmeti,
Profesyonel Rehberlik Hizmeti,
Zorunlu Seyahat Sigortası,
Araç İçi İkramlar,
Gagik Tour Refakatı,
BGD TURİZM güvencesi.

Tur Ücretine Dâhil Olmayan Hizmetler:
Uçak Biletleri. MüzeKart’ınızı getiriniz.

PLANLANAN VE GERÇEKLEŞMEKTE OLAN GEZİLERİMİZİ TAKİP ETMEK İÇİN LÜTFEN WHATSUP NUMARALARINDAN BİZE YAZINIZ!