BGD TEKRAR VE YENİDEN ÇOK SEVDİĞİ DÜĞMELİEVLER’DE

GEZİ BİLGİSİ VE PROGRAM

Destinasyon: BEYŞEHİR
Gezi Türü: TARİH, KÜLTÜR VE GASTRONOMİ
Süre: 2 Gece 3 Gün
Tarih: 09.06.2023 - 11.06.2023
GEZİ PROGRAMI

I. GÜN: 9 HAZİRAN CUMA
Bu sabah THY 06:30 Istanbul-Konya uçağı ile Konya’ya uçuşumuz. 2 saat yolculuk ile *BEYŞEHİR* gölüne ulaşacağız.
İlk ziyaret noktamız *SONSUZ* *ŞÜKRAN KÖYÜ* olacak. Anadolumuzun kalbinde bir sanat vahası, bir ütopya. Tamamen kerpiçten modern mimari. Amaç “köy” algısını alt üst etmek. Sayın Mehmet Taşdiken’in manifestosu.
Ardından *EFLATUNPINAR*. MÖ 1300, geç Hitit dönemi kutsal su tapınağı. 7 çarpı 7 metre, 14 taş figür. Tanrılar ve mitolojik yaratıklar, dünyayı temsil eden dağ tanrıları üzerinde durmakta ve gökyüzünü temsil eden güneş kurslarını tutmaktalar.
Öğle yemeğimizde Beyşehir’de.
Ve Beyşehir şehri. Eşrefoğlu cami, yıl 1299. Selçuklu taş ve ahşap işçiliğinin, Türk mimari tarzının en iyi örneği. UNESCO listesinde bir mücevher. Beyşehir’in ardından 2 saatlik yolculuk sonrası Antalya Akseki İbradı düğmelievler büyüsüne geçiş. Akşam yemeği nefis oğlak tandır, konaklama düğmelievler konakları.

II. GÜN: 10 HAZİRAN CUMARTESİ
Bu harika günde gözlerimizi düğmeli evlerin harika konak odalarında açacağız.
Düğmeli evler tamamen yöredeki malzemeler kullanılarak yapılan yapılardır. Bu evlerin en büyük özelliği harç veya çimento gibi herhangi bir malzeme kullanmadan yapılmış olmalarıdır. Yapılarda yörede bulunan Toros Sediri (Katran Ağacı) ve yine yüksek yaylalarda yetişen Andız Ağacı kullanılmıştır. Yapının iskeleti ağaçtan oluşturulmuş ve içlerine taş yığılmıştır. Bu mimari tarza “hatıllı kuru duvar” denilmiştir. Bu yapılarda taş duvar asıl taşıyıcı gibi görünse de evi ahşap iskelet taşımaktadır. Duvardan taşan hatıl uçlarının düğme gibi gözükmesinden dolayı bu evlere “Düğmeli Ev” (Pişduvan) denmektedir.
Tam gün IBRADI köyü ve çevresi gezisi. Buralar Anadolumuzun İsviçresi. Yüzlerce yıllık Arap astı kestane ağacı, güzeller güzeli Üzümlü köyü, bizzat Atamızın, Atatürk’ün dizayn ettiği Cevizli köyü, hepsi çok güzel, hepsi inanılmaz. Akşam yemeği ve konaklama Ormana köyü düğmelievler.
Akşam yemeğinde romantik saatler.

III. GÜN: 11 HAZİRAN PAZAR
Kahvaltı sonrası Bu sabah Toros dağlarının sürprizi Altınbeşik Mağarasına gideceğiz. İçinde göl de olan mağaraların en güzellerinden , dünya çapında hayranlık uyandırır. Altınbeşik mağarasını çok ama çok seveceğiz, mağaranın içinde bot gezisi de yapacağız.
Öğleden sonra da çevre köyler ve Akseki bizleri mest edecek.
Ve ülkemizin belki de en güzel etnografya müzesi de Akseki’de.
Ve bu olağanüstü rotanın sonu, İstanbul’umuza dönüş için
Antalya havalimanına transfer.

FİYAT

Double odada kişibaşı: 4.600 TL
Single farkı: 1.100 TL

FİYATA DAHİL HİZMETLER:
2 gece Ormana Active düğmelievlerde kahvaltı dahil konaklama
Tüm akşam yemekleri
Konya ve Antalya havalimanları ve tüm gezi transferleri
seyahat sigortası
BGDTURİZM güvencesi

FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER:
– uçak biletleri: İstanbul-Konya gidiş veAntalya-İstanbul dönüş
– 2 öğle yemeği
– yemeklerde alınacak içecekler

PLANLANAN VE GERÇEKLEŞMEKTE OLAN GEZİLERİMİZİ TAKİP ETMEK İÇİN LÜTFEN WHATSUP NUMARALARINDAN BİZE YAZINIZ!