BGD SİCİLYA KÜLTÜR ve GASTRONOMİ ROTASI

GEZİ BİLGİSİ VE PROGRAM

Destinasyon: İTALYA
Gezi Türü: KÜLTÜR,TARİH VE GASTRONOMİ GEZİSİ
Süre: 5 Gece 6 Gün
Tarih: 05.06.2024 - 10.06.2024
GEZİMİZİN ŞAHİKALARI

Katanya’dan Taormina’ya, Taormina’dan Palermo’ya, Palermo’dan Agrigento’ya,
Agrigento’dan Katanya’da Sicilya adasında büyük bir daire çizeceğiz arkadaşlar arada da Etna bağları, Savoca, Cefalu, Agrigento bağları, Villa Romana, Sirakuza noktalarını göreceğiz.
Üç ayrı plajda yüzeceğiz.
Harika yiyip içeceğiz, harika gezeceğiz arkadaşlar.
İşte komple derinlemesine SİCİLYA.
İlk kez 5 gece konaklama, tam 6 gün bu büyük adada büyük keyif bizim!
Tam gün Taormina gezili,
Cefalu konaklamalı
Denizli, yüzmeli
Baba III ve Sicilya mafyası geçmişli SAVOCA’lı
Türk merdivenli
Dünyanın en büyük Roma mozaiği ile üzüm bağları ile muhteşem Sicilya.

GEZİ PROGRAMI

I. GÜN: 5 HAZİRAN ÇARŞAMBA
KATANYA
BAĞEVİ, TAORMİNA
Bu sabah THY ile 07:10’da Katanya’ya uçuşumuz, varış saatimiz 08:30.
Katanya’da öncelikle 2 saat süreli rehber eşliğinde şehir gezimiz. Adanın Palermo’dan sonraki en önemli şehri Katanya, en büyük havalimanının sahibi. Roma döneminde eğlence merkezi olarak seçilmişti, antik Roma kalıntıları tüm şehre yayılır. Etna dağı manzaralı ana caddesi Via Etnea’ya doyum olmaz. Şehrin azizesi Agatha, şehre damgasını vurur. Ana meydanında fil heykeli bizleri karşılar. Neden? Ve Sicilya’nın en büyük balık pazarı da buradadır. Ardından öğle yemeği molası.
Ve Etna eteklerinde, volkanik arazilerde nefis şaraplar üreten bağevine tadım için transferimiz. Ve bu mutluluk veren tadımdan sonra Sicilya’nın en turistik kasabası Taormina’ya geçiyoruz. Akşam yemeğimiz ve konaklama Taormina’da, 4 yıldızlı otelimiz CAPARENA.

II. GÜN: 6 HAZİRAN PERŞEMBE TAORMINA
Kahvaltı sonrası Teormina’yı rehber eşliğinde gezeceğiz. Teormina, Sicilya’nın en değerli ve en meşhur sahil kasabası, Goethe’nin 1787’deki ziyareti sonrası, bir efsane oldu ve her meşhur şahıs, muhakkak ki Teormina’da yaz tatili geçirdi. İlk otel açılış tarihi 1874. Meşhur antik Yunan tiyatrosu hala dünyanın halen kullanılan en güzel tiyatrolarından birisi. Ayrıca Avrupa’nın en aktif yanardağı Etna’nın da en güzel gözlendiği lokasyonlardan birisi Teormina.
Öğle yemeği molası ardından teleferik keyfi de bizim. Ve büyük müjde, Taormina tüm gün bizi musmutlu edecek. Bu Sicilya’nın en güzel kasabasında deniz, plaj, yüzme keyfi bizim. Bol alışveriş olanaklarıyla da Taormina çoook güzel. Akşam yemeği ve konaklama Taormina.

III. GÜN: 7 HAZİRAN CUMA
SAVOCA, CEFALU
Bu güzel sabahta erkenden yola çıkıyoruz: hedeflerimiz
SAVOCA ve CEFALU.
Savoca sessiz sakin bir Sicilya kasabası ve Sicilya mafyasını merak edenlerin muhakkak ziyaret ettiği bir nokta. BABA III filminde Michel Carloene bu kasabanın kilisesinde evlendi, bazı sahnelerin çekildiği Vitelli Bar dünyaca meşhur oldu. Yönetmen Fort Coppola burada bir anıt.
Ardından Cefalu’ya transferimiz. Cefalu yani kefal, anlatılmaz yaşanır. Cefalu’da bol zaman ve deniz keyfi BGD’nin.
Cinemo Paradiso filminin denize sıfır açık hava sineması bölümleri burada çekildi. Tarihinde de Normanlar buraya müthiş bir katedral hediye ettiler, Bizans mozaik sanatının en dikkat çekici şahikaları ile süslü. Ve rehber eşliğinde şehir gezisi + plaj keyfi. Akşam yemeği ve konaklama Cefalu.

IV. GÜN: 8 HAZİRAN CUMARTESİ
PALERMO
Sabah erkenden Palermo’ya transferimiz. Sadece 1 saat.
Tüm gün Palermo şehir gezisi bizleri mest edecek. Adanın başkenti, bir kültür hazinesi. Palermo’da Teatro Massimo 19. yy yapısı. Hala tüm İtalya’nın en büyük opera binası. Neoklasik, dış cephede antik Yunan tapınağını anımsatan müthiş kolonlar. Palermo katedrali de çok güzel. Piazza Pretoria meydanındaki inanılmaz çeşme ise Fontana Pretoria buraya Floransa’dan geldi. Norman sarayı ve bazı ayakta kalmış kiliseler, dünya yüzeyindeki tek Arap-Norman-Bizans mimari karışımın örnekleri. Palermo tarihi yönüyle inanılmaz. Akşam yemeği ve konaklama Palermo.

V. GÜN: 9 HAZİRAN PAZAR
AGRIGENTO
Bu güzel sabahta adanın güneyine iniyoruz. Kendimizi Akdeniz’de bulacağız, İyonya ve Tiren denizlerinden sonra. Üçgen Sicilya üç ayrı denize açılmakta. Adanın güney sahillerinin başkenti AGRIGENTO’ya transferimiz. Ve karşımızda MÖ 430 yılından sapasağlam kalmış, dipdiri ayakta antik Yunan tapınağı Concordia. Bu Dorik tapınağın örneği Yunanistan’da bile yok. Ve Akdeniz’in en büyük adası Sicilya’nın Batı bölgesi şarapları için özel bağ gezisi de bizim.
Arkeolojik alan gezisinden sonra deniz molası bizim: Türk merdivenleri. Ardından can dost bağevimizde şarap tadımı.
Akşam yemeği ve Konaklama Agrigento: Colleverde Park Hotel.

VI. GÜN: 10 HAZİRAN PAZARTESİ
VİLLA ROMANA, SİRACUSA
Sabah Villa Romana del Casale’ye transferimiz. Burada dünyanın en büyük in situ, yerinden oynatılmamış Roma yer mozaiği bizleri mest edecek.
Ve Arşimet’in memleketi SİRAKUZA’ya transferimiz, Sirakuza’nın karaya bitişik Ortigia adasına ulaşacağız, tarihi bölge burası. Sirakuza, antik Yunan döneminin en büyük ve önemli şehirlerinden idi. O dönemde nüfus 300.000. Günümüzde ise 150.000. Sirakuza Katedrali bu inanılmaz geçmişe müthiş bir önek. Athena’ya adanmış Dorik tapınak+ Sicilya Baroku’nu temsil eden kilise, üst üste, iç içe. İnanılmaz. Ya tüm Avrupa kıtasının tek papirüs kolonisine ne demeli? Çok şaşırtıcı tarihi ve doğal değerleri ile Sirakuza muhteşem. 2 saat süreli rehber eşliğinde gezi sonrası öğle yemeği molası.
Ardından havalimanına transfer, akşam saat 19:45’de THY ile Katanya’dan uçuş. İstanbul’umuza kavuşmamız, bir rüyanın sonu.

FİYAT

Double odada kişibaşı 2060 Avro
Single farkı 400 Avro

FİYATLANDIRMAYA DAHİL OLAN HİZMETLER
THY İstanbul-Katanya gidiş dönüş ekonomi sınıfı uçak biletleri
2 gece Taormina, 1 gece Cefalu, 1 gece Palermo, 1 gece Agrigento’da 4 yıldızlı otellerde 5 gece kahvaltı dahil konaklama
Tüm akşam yemekleri
Etna ve Agrigento’da Bağ gezileri, şarap tadımları
Sirakuza-Ortigia, Taormina, Cefalu, Palermo, Savoca, Agrigento, Villa Romana, Katanya gezileri
Local rehberlik hizmetleri
Kıbrıs’tan 3 kat büyük, Akdeniz’in en büyük adası Sicilya’da tüm transfer hizmetleri
Zorunlu Mesleki Seyahat sigortası
BGD TURİZM garantisi

FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER
– öğle yemekleri
– Akşam yemeklerinde içkiler

PLANLANAN VE GERÇEKLEŞMEKTE OLAN GEZİLERİMİZİ TAKİP ETMEK İÇİN LÜTFEN WHATSUP NUMARALARINDAN BİZE YAZINIZ!