BGD OTOBÜS İLE ROMANYA+BULGARİSTAN TURU

GEZİ BİLGİSİ VE PROGRAM

Destinasyon: ROMANYA-BULGARİSTAN
Gezi Türü: Kültür-Sanat
Süre: 7 Gece 8 Gün
Tarih: 03.09.2022-10.09.2022
GEZİMİZİN ŞAHİKALARI

Veliko Tırnova, Rusçuk-Bükreş, Braşov, Drakula Şatosu, Peles Şatosu, SİGHİŞOARA, Cluj Napoca, Turda Tuz Madeni, Sibiu, Hunyadi Şatosu, Köstence, Varna, Nessebar. Bulgaristan molalı, konaklamalı yorucu olmayan harika bir rota.

İlk ve son geceler Bulgaristan. Çıkış Kapıkule’den giriş Dereköy’den, komşu yollarına harika uyum.
Bükreş’te Romen, Varna’da Bulgar geceleri.
İlk gece Bulgaristan’da spa/havuz keyfi ilk gece çok huzurlu uykular. İnanılmaz bir tuz madeni.
Eflak ve Boğdan’ın tüm güzellikleri, Osmanlı ve Macar izleri.

GEZİ PROGRAMI

1. GÜN: 3 EYLÜL CUMARTESİ İSTANBUL-VELİKO TIRNOVA
Sabah 07:00’da Kadıköy Evlendirme Dairesi, 07:30’da Mecidiyeköy’de otobüsümüz hazır. Kapıkule sınır kapısına varışımız yaklaşık saat 11:00’de olacak. Pasaport ve gümrük işlemlerinin tamamlanmasının ardından, yolculuğumuza devam ederek Bulgaristan’ın en önemli spa turizmi merkezi, güzeller güzeli Veliko Tırnava turizm kasabasına saat 15:00-16:00 gibi varacağız. Bölgenin en büyük şehirlerinden, Bulgaristan’ın eski başkenti olan, dört tepe üzerine ve Yantra nehir vadisinde kurulu olan Veliko Tırnava; Ortaçağ Bulgar devletinde siyasi , iktisadi ve kültürel merkez idi. Geç öğle yemeği ve panaromik şehir turumuz: Ulusal Müze, Kırk Azizler Müzesi ve Tsarevets Kalesi. Ziyaretlerimiz sonrası Veliko Tırnova’nun kaplıca bölgesi olan Arbanasi’ye hareket ve otelimize yerleşme. Akşam yemeği ve konaklama harika otelimizde: Park Hotel Arbanasi.

2. GÜN: 4 EYLÜL PAZAR BÜKREŞ
Sabah kahvaltı sonrası, Rusçuk üzerinden küçük Paris diye adlandırılan BÜKREŞ’e hareket edeceğiz. Rusçuk, hepimizin ismen bildiği, Tuna nehri üzerinde sınır şehri. 1.5 saatte varacağız. Tekrar 1.5 saat sonra da BÜKREŞ: Tuna Nehri’nin Dimbovita kolu üzerinde, yaklaşık 2.5 milyon nüfuslu çok güzel bir kenttir. Tarihi eserlerin yanı sıra geniş bulvarları, caddeleri, meydanları ile modern yüzü de etkileyicidir. Panoramik şehir turumuzda göreceğimiz yerlerden bazıları: Bükreş’in en güzel ve en hareketli merkezi olan Cumhuriyet Meydanı, sütunlu cephesiyle dikkati çeken Romanya Büyük Kütüphanesi, Zafer Takı, Bükreş Üniversitesi Binası, Milli Tiyatro, Çavuşesku tarafından yaptırılan Parlamento Binası, Kraliyet Sarayı, Cretulescu Kilisesi, St. Stavropoleos Kilisesi’dir. Ve ayrıca 300 otantik köy evi barındıran KÖY MÜZESİ keyfi de bizim. Otelimize yerleşme. Bu gece unutulmaz bir Romen Gecesi keyfi bizim. Konaklama Bükreş’de İbis Bükreş Politehnica.

3. GÜN: 5 EYLÜL PAZARTESİ BRAŞOV-SİNAİA-BRAN DRAKULA ŞATOSU
Bu güzel günde Bükreş’ten ayrılıp Braşov’a hareket edeceğiz, yolculuğumuz 2 saat. Varışımız sonrası yapacağımız Panoramik şehir turunda , günümüzde hala Ortaçağ görüntüsünü koruyan şehrin eski sokaklarında yürüyüp, Piata Sfatului, Mureşelinor Evi Müzesi, Braşov Tarih Müzesi, Kara Kilise ve şehir surlarını göreceğiz. Şehir turu sonrası serbest zaman. Öğleden sonra ise sırasıyla Sinaia ve Bran’da yer alan PELES ŞATOSU ve DRAKULA’nın ŞATOSU bizleri bekliyor olacak. Seyahat süreleri 45 ve 20 dakika. Sinaia’da Avrupa’nın en güzel şatolarından biri olan Peles Kalesi ve Şatosunu gezeceğiz. Ardından da Bran Kasabasında Drakula Şatosunu. Akşam yemeği ve konaklama Braşov.

4.GÜN: 6 EYLÜL SALI SİGHİŞOARA- CLUJ NAPOCA
Sabah kahvaltısından sonra Transilvanya’nın en önemli şehirlerden olan Sighişoara’ya hareket edeceğiz, yolculuğumuz 2 saat. Alman mimarisinin bıraktığı eserleri ile bilinen Sighişoara uzun süre bölgenin en önemli ‘askeri’ şehirlerinden olmuştur. Şehir turumuz esnasında göreceğimiz yerler arasında , Saat Kulesi, Lonca Kulesi, 13. yüzyılda yapılmış Venedik Evi, Şu Anda Restoran Olarak Kullanılan Dracula’nın Evi, Boynuz Ev ve kilise bulunmaktadır. Öğleden sonra ise Transilvanya’nın Başkenti Cluj’a hareket edeceğiz. 2 saatte varacağız. Romanya’nın en çok ziyaret edilen şehirleri arasında olan Cluj, Macar etkisi taşıyan mimarisi , genç nüfusu ve atmosferi ile tam bir Avrupa şehridir. Şehir turumuz esnasında , Unirii Meydanı , St. Michael Kilisesi, Kral Matthias Corvinus heykeli, Avram İancu Meydanı, St.Michael Klisesi, Transilvanya Tarih Müzesi, Dikilitaş ve Someşul Nehri ziyaret noktalarımız olacak. Şehir turu ve serbest zaman sonrası otelimize transfer. Konaklama Cluj.

5. GÜN: 7 EYLÜL ÇARŞAMBA TURDA TUZ MADENLERİ-SİBİU
Bu sabah ilk hedefimiz Star Wars filmlerine sahne olan Turda Tuz Madeni olacak. Burası yer altı uzay üssü gibi ve de inanılmaz. Dünyanın en etkileyici yer altı değerlerinden ve Romanya’nın 7 harikasından biri. Sonrasında ise yeni bir Rumen şehri keyfi bizim: Sibiu. Sibiu, Transilvanya’da yaşayan Alman Saksonlar tarafından 12. Yüzyılda Yapılmış Dönemin En Pahalı Kalesi İle Ünlüdür. Şehir turumuzda Sibiu Kilisesi, Brukenthal Sarayı, Büyük Meydan, katedral görülecek yerler arasında. Akşam yemeği ve konaklama Sibiu.

6.GÜN: 8 EYLÜL PERŞEMBE HUNEDOARA-BÜKREŞ
Bu sabah, Avrupa’nın en büyük, en etkileyici kalelerinden, görenleri kendine hayran bırakan Hunyadi kalesine gideceğiz. 1446 yılında Eflak-Boğdan voyvodası John Hunyadi tarafından inşa edildi. Drakula’nın , John Hunyadi tarafından uzun süre bu kalede esir edilmesinden dolayı Bam Stoker’in 1897 tarihli kitabındaki Drakula Şatosunun burası olduğu da söylenir. 15.yy da büyük oranda gotik tarzda inşa edilmiş bu kale ziyaretimiz sonrası Sibiu üzerinden Bükreş’e geçeceğiz. Bükreş’e varınca sürpriz bir gezi noktası bizim. Konaklama yine İbis Bükreş Politeknika’da.

7.GÜN: 9 EYLÜL CUMA KÖSTENCE-MANGALYA-VARNA
Bu sabah ilk hedefimiz yine harika bir şehir olan Köstence olacak. Dünyaca ünlü Mamaia sahili ve Köstence şehir turu harika olacak. Mahmudiye Camii , Ortodoks Katedrali, Roman Katolik Kilisesi, Ion Jalea Müzesi, Saligny Anıtı, deniz feneri ve surları göreceğiz. Ve sahil yolunu takip ederek Dobruca bölgesinin en eski camisi olan sahil şehri Mangalya’da bulunan Mangalya camisini de göreceğiz. 1525’de Esmahan Sultan’ın yaptırdığı bu cami ziyaretimiz sonrası Karadeniz’in incisi olarak adlandırılan Bulgaristan’ın en büyük üçüncü şehri Varna’ya hareket edeceğiz. Varna’da Roma Hamamı, Arkeoloji Kompleksi, Bazilika ve Katedral göreceğimiz yerler arasında. Bulgar Tavernası Gecemiz ise unutulmaz olacak. Konaklama Varna’da 5 yıldızlı Varna Hotel&Casino.

8.GÜN: 10 EYLÜL CUMARTESİ NESSEBAR-BURGAS-KIRKLARELİ-İSTANBUL
Bu sabah harika bir noktaya gideceğiz: Nessebar Yarımadası. Burgas’a bağlı olan dar bir geçit ile ana karaya bağlı romantik, kayalık bir yarım adanın üzerinde yer alan ve 1983 yılında da eşsiz bir tarihe ve kültüre sahip olması nedeniyle Dünya Kültür Mirası ilan edilen Nesseber antik kentini göreceğiz. Tarihi yarım adada bin yıldır varlığını koruyan Roma, Bizans ve Ortaçağ kalıntıları ile Bulgar kiliseleri de bulunur. Kent 13.yy ve 14.yüzyıllardan kalma kiliseleri ile ünlü iken kiliselerin özellikle cephe tasarımları ile de ilgi çekicidir. Bizlere görkemli antik atmosfer sunan Nessebar ziyaretlerimiz sonrası, Bulgaristan’ın diğer Karadeniz şehri olan Burgas’dan panoramik olarak geçerek Dereköy sınır kapısına varacağız. Kırklareli üzerinden akşam saatlerinde İstanbul’a varış, gezimizin sonu ve İstanbul’umuzda bu olağanüstü gezinin anıları ile hafta sonu dinginliği bizim.

FİYAT

Double odada kişibaşı 999
Avro Single farkı 250 Avro

FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLERİ
46 kişilik lüks otobüs ile ulaşım.
Türkçe rehberlik hizmetleri.
4 yıldızlı otellerde (1 Gece Veliko Trnovo, 2 Gece Bükreş , 1 Gece Braşov , 1 Gece Cluj , 1 Gece Sibiu , 1 Gece Varna ile toplam 7 Gece kahvaltı dahil konaklama)
Biri Romanya’da, biri Bulgaristan’da iki taverna gecesi
Tüm akşam yemekleri Veliko Tarnavo , Bükreş , Braşov , Sighişoara , Cluj , Sibiu , Köstence , Mangalya , Varna , Burgas Şehir Turları.
Tüm otoban ve otopark ücretleri , Gümrük Vergileri.
Araç içi ikramlar.
Müze ve ören yeri girişleri.
BGDTURİZM güvencesi.

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler
* Öğle yemekleri
* Yurtdışı çıkış harcı

PLANLANAN VE GERÇEKLEŞMEKTE OLAN GEZİLERİMİZİ TAKİP ETMEK İÇİN LÜTFEN WHATSUP NUMARALARINDAN BİZE YAZINIZ!