BGD İNCİ KEFALİ GÖÇÜ ZAMANI VAN ve VAN HAVZASI GEZİSİ

GEZİ BİLGİSİ VE PROGRAM

Destinasyon: VAN
Gezi Türü: KÜLTÜR,TARİH VE GASTRONOMİ GEZİSİ
Süre: 3 Gece 4 Gün
Tarih: 23.05.2024 - 26.05.2024
Bu gezi GAGİK TOUR tarafından düzenlenmektedir. GAGİK TOUR; Birlikte Gezen Dostlar Seyahat Acentası'nın hizmet aldığı partner acentasıdır .
GEZİMİZİN ŞAHİKALARI

23-26 MAYIS
3 gece 4 gün
En iyi zamanda,
muhteşem şahikalarla
Doğduğu yere doğru su akışına ters yüzen balıklar
Dillere destan Van Kahvaltısı
Binlerce Urartu Eserinin bulunduğu Van Urartu Müzesi
Urartular’a başkentlik yapmış olan TUŞPA Antik kenti
Muradiye Şelalesi
Görkemli görüntüsü ile, 5.137 m yüksekliğinde Ağrı Dağı
Dünyanın ilk Kalorifer Tesisatı döşenen ve Osmanlı Devletinin doğudaki son uç beyinin yaptırdığı İSHAK PAŞA SARAYI…
2011 yılında Avrupa’nın en seçkin tur destinasyonu seçilen 48 km² ağız genişliği, 2.250 rakımdaki gölleri, buhar bacaları ve kendine özgü botanik dokusuyla bizleri büyüleyecek NEMRUT GÖLLERİ…
Bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış ve bir çok medeniyete ait hazineler içinde barındıran AHLAT…
Orta çağ Ermeni mimarisinin Şahikası olan, Dış görüntüsü, Badem Ağaçlarının yeşilliği ve Van Gölü’nün maviliği ile bütünleşmiş AHTAMAR KİLİSESİ, AHTAMAR ADASI…
Urartular’ın kendine has gümüşü, Savat Gümüşü
Veeeee damakta tat bırakacak Yöresel Van Yemekleri… (VAN MENCEL-İ)

GEZİ PROGRAMI

1. GÜN: 23 MAYIS PERŞEMBE
Sabah İstanbul Van uçuşumuz… Gezimize sadece Van Yöresine ait özenle hazırlanmış yöresel lezzetleri ile dünyanın en iyi kahvaltıları arasına giren Van Kahvaltısı ile başlayacağız. Kahvaltı sonrası M.Ö. 830’larda kurulmuş olan Urartu Medeniyetine ve Van Gölü Havzasına ait binlerce eseri bünyesinde bulunduran Van Urartu Müzesini gezeceğiz. Sonrasında Urartu Kralı Argişti’ye ait Mezar Odası ve Van Kalesini gezeceğiz. Çay kahve molasından sonra 5.500 yıllık tarihi geçmişi olan Hurri, Pers, Urartu, Asur, Ermeni, Yahudi, Selçuklu, Osmanlı gibi önemli uygarlıkların yaşadığı, ayrıca Urartular’a başkentlik yapmış olan Tuşpa Antik Kenti’ni gezeceğiz. Urartu Kraliçesi Semiramis için inşa edilen Sarayın Terasından Panoramik Van Manzaraları seyiri… Konaklama ve Akşam Yemeği Van Gölü Manzaralı 5 yıldızlı Doubletree by Hilton otelde.

2. GÜN: 24 MAYIS CUMA
Sabah kahvaltı sonrası, Van Gölü Kuzeydoğu sahilleri boyunca Süphan Dağı manzarası eşliğinde Doğubeyazıt’a seyahat edeceğiz. Yol güzergahımızda bulunan Bendimahi çayında binlerce yıllık İnci kefal balığının görsel göç şölenini izleyeceğiz. Dünyada sadece Van gölünde ve yılda sadece bir defa tekrarlanır.
İlk gezi noktamız bölgenin en güzel şelalelerinden biri olan Muradiye Şelalesi’ni göreceğiz. Çay kahve molasından sonra Osmanlı Devleti ile Safevi Devleti arasında cereyan eden Çaldıran savaşının yapıldığı Çaldıran Ovasını göreceğiz. Savaşın hikayesini yerinde dinleyeceğiz. Türkiye-İran sınırı boyunca Tendürek Volkanik dağları eşliğinde Doğubeyazıt’a varacağız. Tüm görkemi ile Hz. Nuh’un Tufan hikayesinin geçtiğine inanılan Kafkas-İrani ve Anadolu toplulukları için kutsal sayılan (Aratta, Ararat, Masis, Agiri, Ağrı) dağlarını göreceğiz. Öğle yemeği Doğubeyazıt’ta. Yörenin ünlü İran halıları ve kilimlerinin yapıldığı atölyeyi ziyaret edeceğiz. Osmanlı devletinin doğudaki son uç beyinin yaptırdığı görkemli İshak Paşa Sarayı’nı rehberimiz eşliğinde çok detaylı gezeceğiz. Konaklama ve Akşam yemeği Van Gölü Manzaralı 5 yıldızlı Doubletree by Hilton otelde.

3. GÜN: 25 MAYIS CUMARTESİ
Kahvaltı sonrası Van Gölü güney sahili boyunca Tatvan’a seyahat edeceğiz. Özellikle Pers Kralı II.Şapur Vadisi doğa manzaraları bizleri fazlasıyla mutlu edecek. Yaklaşık 2 milyon yıl önceki Volkanik patlama ile Van Gölünün oluşumunu sağlayan Türkiye’nin sayılı Kaldera’larından biri olan doğa harikası, 2011 yılında Avrupa’nın en seçkin tur destinasyonu seçilen 48 km² ağız genişliği, 2.250 rakımdaki gölleri, buhar bacaları ve kendine özgü botanik dokusuyla bizleri mest edecek olan Nemrut Krater Gölleri gezisini yapacağız(Yol&Hava şartları uygunsa). Öğle yemeği sonrası Van Gölü Kuzey sahilinde bulunan tarihi M.Ö. 8.000 yılına kadar dayanan, kendine özgü mimari dokusu olan, Urartu, Pers, Selçuklu, Osmanlı, Eyyubi, Mervani, Bizans, Asur, İlhanlı gibi medeniyetlerin izlerini taşıyan ve bu medeniyetlerin hazinelerini içinde barındıran Ahlat’ı gezeceğiz. Özellikle Selçuklu, Mervani kültür hazineleri ( Kümbetler ve Taş İşçiliği). Daha sonra Bitlis Şehir turu ardından yol manzaraları eşliğinde Van’a döneceğiz. Konaklama Van Gölü Manzaralı 5 yıldızlı Doubletree by Hilton otelde. Akşam Yemeği Yöresel Van Yemeklerinin Sunulacağı VAN MENCEL-İ Restoran.

4. GÜN: 26 MAYIS PAZAR
Otel’de alacağımız kahvaltı sonrası Orta çağ Ermeni mimarisinin şahikası olan Ahtamar Adasındaki Ahtamar Kilisesi’ne özel Tekne turu ile geçeceğiz. Mezopotamya, Anadolu, Kafkas ve Pers uygarlıklarının çok önemli Mitolojik ve Dinsel hikayelerinin ilmik ilmik işlendiği Ahtamar Kilisesinin dış rölyeflerini göreceğiz. Tekne turu ile tekrar Gevaş’a döneceğiz. Van’da Urartular’dan bizlere kalan özel, kendine özgü Van Gümüş işçiliğini sürdüren ve tek olan atölyeyi (Arubani Bedesteni) ziyaret edeceğiz. Van Merkezde Yöresel Öğle Yemeği. Yemek sonrası Yöresel Ürün için alışveriş imkanı… Daha sonra Havalimanı transferi.

FİYAT

Kişibaşı double oda 19.000 TL
Single farkı 6.000 TL

FİYATLANDIRMAYA DAHİL OLAN HİZMETLER:
ÜÇ Gece 5 Yıldızlı Van Doubletree by Hilton sabah kahvaltısı ve Akşam yemeği dahil konaklama
Yöresel Van Kahvaltısı
Tüm Öğle & Akşam Yemekleri
Lüks Araçlarla ile ulaşım hizmetleri
Özenli Rehberlik Hizmetleri
Araç içi ikramlar
Ahtamar Adasına Tekne Turu
Nemrut Krater Gölüne Transfer
Seyahat Sigortası
GAGİK Tour Sorumluluğu
BGD TURİZM güvencesi

FİYATLANDIRMAYA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER:
SADECE Uçak Biletleri
MÜZEKART’ınızı yanınıza alınız.

PLANLANAN VE GERÇEKLEŞMEKTE OLAN GEZİLERİMİZİ TAKİP ETMEK İÇİN LÜTFEN WHATSUP NUMARALARINDAN BİZE YAZINIZ!