BGD İLE KARS – GÜRCİSTAN – ERMENİSTAN KAFKASYA GEZİSİ

GEZİ BİLGİSİ VE PROGRAM

Destinasyon: KARS
Gezi Türü: KÜLTÜR,TARİH VE GASTRONOMİ GEZİSİ
Süre: 8 Gece 9 Gün
Tarih: 14.06.2024 - 22.06.2024
GEZİMİZİN ŞAHİKALARI

KAFKASYA, tekrar ve yeniden.
İlk seferimiz KURBAN BAYRAMINDA
14-22 HAZİRAN
İŞTE BOMBA HABER ARKADAŞLAR İŞTE BU,
işte bu oley; oley, oley ve oley.
BGD KAFKASYA ÖZLEMİ de BİTİYOR ARKADAŞLAR OLEY
BGD KARS-GÜRCİSTAN-ERMENİSTAN ÖZGÜN GEZİSİ
14-22 HAZİRAN
8 GECE 9 GÜN
BORJOMİ (1),
TİFLİS (2), ERİVAN (3), KARS (2)
AHISKA TÜRKLERİ’nin memleketi ile açılış
Eskinin tüm SSCB’nin gözbebeği BORJOMİ kaplıcaları ile devam
Stalin’in memleketi GORİ’de
Stalin Evi ve Stalin Müzesi
Gürcistan’ın dini merkezi Mtskheta
İsmini Kükürt Banyolarından alan, Osmanlı Hamamları ile meşhur TİFLİS
SEVAN GÖLÜ, sanki VAN’ın ikizi
ERİVAN
MALKHAS CAZ KLUBÜ, ERİVAN OPERASI, Ermenistan’ın müzikteki zirveleri
Ararat Konyak fabrikası
Ermenilstan’ın Vatikan’ı ETCHIMIADZIN
Dünyanın en geniş el yazmaları koleksiyonlarına sahip MATENADARAN müzesi
Geghard Manastırı
GARNİ Tapınağı, dünyanın en doğusundaki Roma tapınağı, inanılmaz
GÜMRÜ
KARS’ımızın sayısız güzellikleri:
ÇILDIR gölü, ANİ HARABELERİ, Rus-Baltık mimarisi
KURBAN BAYRAMINDA
BÜYÜK HEYECAN:
KARS-AHISKA-BORJOMI-GORİ-MTSKHETA-TİFLİS-SEVAN (Gökçe gölü)-ERİVAN-ETCHIMIADZIN-GEGHARD-GARNİ-GÜMRÜ-ANİ
Üç ülke, bir rüya ve inanılmaz
BGD FİYAT-KALİTE DENGESİ
Bu gezi kaçmaz arkadaşlar.

GEZİ PROGRAMI

BGD KARS-GÜRCİSTAN-ERMENİSTAN KAFKASYA GEZİSİ
14-22 HAZİRAN
BORJOMİ (1) TİFLİS (2)
ERİVAN (3) KARS (2)
GEZİMİZİN PROGRAMI

1. GÜN : 14 HAZİRAN CUMA
Kafkasya Gezimizin Katılımcıları Kars’ta buluşuyor. Yepyeni deneyimler edineceğimiz Kafkasya gezimiz bizim.. Otele yerleşme ve serbest zamanda Tarihi Kars Sokaklarının keyfini yaşıyoruz.. Konaklama Karstaki Otelimizde..

2.GÜN 15HAZİRAN Cumartesi
KARS-AHISKA-BORJOMİ
Kahvaltı sonrası Kafkasya Gezimize başlıyoruz.. Çıldır Gölü manzaraları eşliğinde Gürcistan sınır kapısına seyahat edeceğiz. Kısa gümrük işlemleri sonrası artık Gürcistan’dayız. Gürcistan’da ki ilk gezi noktamız yüzyıllardır Kafkasya’da yaşayan ve aynı ismi taşıyan Ahıska Türklerinin yaşadığı Ahıska şehri olacak. Öğle Yemeğiz Ahıska Mutfağı.. Ahıska’da Osmanlı Mahallesi, Ahıska Kalesi ve tarihi Ahıska Evlerini gezeceğiz. Daha sonra Borjomi’ye geçeceğiz. Konaklama ve Akşam yemeği Kafkasların oksijen ve mineral su kaynaklarının olduğu Borjomi’de.

3. GÜN : 16 HAZİRAN PAZAR
BORJOMİ-GORİ-MTSKHETA-TİFLİS
Kahvaltı sonrası Borjomi Ulusal Parkı’nı gezeceğiz. Kafkaslar’ın oksijen deposu ve doğal su kaynaklarının yoğun olduğu bu milli parkta Borjomi mineral suyu şişelenip Kafkasya ve dünya pazarına sunulmaktadır. Ardından Stalin’in doğum yeri Gori’ye seyahat edeceğiz. Gori’de panoramik şehir turu ve ardından Stalin Evi ve Müzesi’ni müzeye özel rehber eşliğinde detaylı gezeceğiz. Öğle yemeği molası sonrası Gürcüler’in vatikanı olarak kabul edelin ve Hz. İsa’nın cübbesinin bir kısmının gömülü olduğu tarihi Svetitskhoveli Katedrali’ne de ev sahipliği yapan Mtskheta şehrine gideceğiz. Ardından Tiflis’e geçiş. Konaklama ve Akşam Yemeği Tribeca Hotel…

4. GÜN : 17 HAZİRAN PAZARTESİ
TÜM GÜN TİFLİS
Sabah kahvaltı sonrası Tiflis gezimiz başlayacak. Eski Tiflis’te bulunan Kükürt Banyoları’nı ve tarihi Osmanlı Hamamları’nı göreceğiz. Bu tarihi kentte Gürcü, Ortodoks, Ermeni, Gregoryan kiliselerini, Osmanlı Dönemi Camii, sinegog ve Tarihi Tiflis sokaklarını gezeceğiz. Ardından Teleferik ile panoramik Tiflis manzarasını ve Tiflis Kalesi’ni izleyeceğiz. Ünlü Kartlis Deda Heykeli ve Tiflis Kalesi gezisi sonrası Kral Vakhtang Gorgasali Heykeli ve Avrupa’nın 3. Büyük Katedrali olan Sameba Katedralini gezip, öğle yemeğimizi Gürcü Lezzetlerini tadabileceğimiz bir restoran’ta yiyebileceğiz. Yemekten sonra Özgürlük Meydanı ve Heykeli, Rustavelli Caddesi gezilerini yapacağız. Konaklama ve Akşam yemeği Tiflis.

5. GÜN : 18 HAZİRAN SALI
SEVAN-DİLİJAN-ERİVAN
Sabah kahvaltı sonrası,
Ermenistan’a seyahat edeceğiz. Gürcistan ve Ermenistan arasındaki Bagradashen sınır kapısından Ermenistan’a geçeceğiz. Doğal güzelliğiyle ünlü, Ermenistan’ın en turistik kasabası ve tarihi evleri ile ünlü Dilijan ilk noktamız olacak. Dilijan’da Çay kahve ve kete ikramı. Daha sonra sadece Ermenistan’ın değil Kafkasya’nın en büyük ve en yüksek gölü olan Sevan Gölü bizleri bekliyor olacak. Ermeniler’in Ahtamar Kilisesi (Sevanevank) olarak adlandırdığı ve Ermeni din adamlarının yetiştirildiği tarihi Yarım Ada’yı ziyaret edeceğiz. Sevan Gölü kıyısında geç öğle yemeği: Sevan Balığı, Ermeni Mezeleri, Kaymak, Baklava. Ardından başkent Erivan’a seyahat edeceğiz. Konaklama ve Akşam Yemeği Imperial Palace Hotel.

6. GÜN : 19 HAZİRAN ÇARŞAMBA
KHOR VIRAP-ERİVAN
Sabah kahvaltı sonrası Kafkasya’nın en eski tapınaklarından biri olan ve Hristiyanlığın Ermeniler tarafından kabul edilişinin hikayesinin geçtiği Khor Virap’ı ziyaret edeceğiz. Khor Virap Türkiye sınırının sıfır noktasında olup, Büyük Ağrı – Küçük Ağrı manzarasına sahiptir. Sonrasında Iğdır Ovasının Ermenistan tarafında kalan Urartu Kalesi’ni ziyaret edeceğiz. Urartu Kalesi olan Erebuni Höyüğünden çıkarılan çok önemli eserlerin sergilendiği Erebuni Müzesini gezeceğiz. Öğle yemeği sonrası dünyanın en iyi konyaklarından biri olan Ararat Konyak fabrikasına gidecek ve Konyak yapımının hikayesini yerinde göreceğiz. Tadım ve alışveriş imkanımız olacak. Açıkhava pazarı olan Ermeni el sanatlarının sergilendiği pazar olan Vernissage Açık Hava Pazarında alışveriş için serbest zaman. Akşam yemeği ve konaklama Erivan.

7. GÜN: 20 HAZİRAN PERŞEMBE
ERİVAN-ETCHIMIADZIN-GEGHARD-GARNİ
Erivan şehir merkezi, Cumhuriyet Meydanı, Opera Binası, Kuzey Caddesi ve Grigor Lusavorich, Ermenilerin Vatikanı olarak bilinen Etchmiadzin Katedrali ve Zvartnos Katedrali gezimiz.
Öğleden sonra ise dünyanın en geniş Yunan, Fars ve Arap el yazmaları koleksiyonuna sahip Matenadaran’ı gezeceğiz. Ardından yaklaşık 1 saatlik mesafede bulunan Geghard Manastırı’na ulaşıyoruz. Burası dağa oyulmuş, kayalıklarla çevrili bir Orta Çağ manastırıdır. 2000 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak listelenmiştir. Manastırın ardından Garni Tapınağı, tüm dünyada en Doğu’da kalan Greko-Romen sütunlu yapı. Bu yapı Ermenistan’ın Garni köyünde İyonik düzende inşa edilmiş olan Hristiyanlık öncesi Ermenistan’ın en bilinen yapısı ve sembolüdür. sonrasında akşam saatlerinde Erivan’daki otelimize dönüş. Akşam Yemeği ve konaklama ERİVAN.

8. GÜN: 21 HAZİRAN CUMA
GÜMRÜ-KARS
Bu sabah Ermenistan’ın ikinci büyük kenti olan ve tarihi ve mimari dokusuyla Kars’a çok benzerlik gösteren Gümrü Kentini gezeceğiz. Gümrü gezimizde; Özgürlük Meydanı, Taş Evler, Siyah Kale, Kent Meydanı ve Gümrü Katedrali’ni gezeceğiz. Ardından Bavra Sınır kapısına geçeceğiz. Gümrük işlemleri sonrası Gürcistan’dayız. 16. YY. da Osmanlı’nın önemli merkezlerinden biri olan Ahılkelek kentini gezeceğiz. Öğle yemeği sonrası Aktaş Sınır kapısından Türkiye’ye giriş yapacağız. Konaklama Osmanlı devletinin Kars’ı yönettiği dönemde inşa ettiği Beylerbeyi Sarayı Otelinde Akşam Yemeği ve 100. yıl Cumhuriyet Bayramı kutlamamız Kaz Evi’nde yöresel Kafkas Dansları eşliğinde.

9. GÜN: 22 HAZİRAN CUMARTESİ
ANİ HARABELERİ-KARS
Sabah kahvaltı sonrası Kafkaslar’ı Anadolu’ya bağlayan binlerce yıllık tarihi geçmişi olan Hurri, Urartu, Roma, Pers, Bizans, Selçuklu, Şeddadi, Gürcü, Ermeni, Osmanlı medeniyetlerine ev sahipliği yapmış ve bünyesinde bu medeniyetlerin izlerini taşıyan UNESCO Dünya Kültür Miras Listesine dâhil edilen Bin Bir Kilise Kenti ünvanına sahip Ani Kenti’ni gezeceğiz, bu son sabahımıza damgasını vuracak. Ardından Kars şehir turu ve alışveriş imkânı; Kars Kaşarı ve Balı. Öğle yemeği sonrası Kars Havalimanına transfer. Müthiş bir gezinin sonu.

PLANLANAN VE GERÇEKLEŞMEKTE OLAN GEZİLERİMİZİ TAKİP ETMEK İÇİN LÜTFEN WHATSUP NUMARALARINDAN BİZE YAZINIZ!