BGD İÇİN ŞEB-İ ARUS DÖNEMİNDE ÇOK ÖZEL BİR KONYA GEZİ

GEZİ BİLGİSİ VE PROGRAM

Destinasyon: KONYA
Gezi Türü: KÜLTÜR,TARİH VE GASTRONOMİ GEZİSİ
Süre: 2 Gece 3 Gün
Tarih: 12.12.2023 - 14.12.2023
GEZİ PROGRAMI

1.GÜN: 12 ARALIK SALI
KONYA
YHT ile 06.45’de Söğütlüçeşme’den ve 06.57’de Bostancı’dan hareket ediyoruz ve saat 11.30 da Konya Gar binasında olacağız. Konya’ya varışımızla harika bir Konya ziyafeti bizim: Dedeler Kebap’ta fırın kebabı.
Ve
Türk İslam Kültür Kenti Programımız: Konya’yı değişik açılardan sunabileceğimiz bir panoramik tur ile başlıyoruz.
Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesinde bahsettiği Meram Bağlarına gideceğiz. Burada Beylikler dönemi Hamamı, Beylikler dönemi Camisi ve Gramofon Avrat Filminin çekildiği Konya Evini panoramik olarak göreceğiz.
Atatürk Anıtı, Gazi Lisesi, Atatürk evi ve Olgunlaşma Enstitüsü, Alaaddin Tepesi, Merec El Bahreyn, Alaaddin Camisi, Selçuklu Köşkü, Karatay Medresesi, İnce Minareli Medresesi, Aziz Paul Kilisesi, İplikçi Camisi , Kayalı Park, Şerafettin Camii, Valilik Binası, Sultan Selim Camii gibi Konya’nın Selçuklu, Osmanlı ve yakın geçmişin önemli yapılarını rehberimizin vereceği bilgiler eşliğinde panoramik olarak göreceğiz.
PANORAMA MÜZESİ:
Hz. Mevlana’nın hayatının ve 13.yy Konya’sının başarılı bir şekilde sunulduğu bu Büyükşehir Belediye Müzesi 2017yılında açılmıştır. Açık bir avlu , üst katta panorama bölümü ve girişte ve alt katta kapalı galerilerden oluşmaktadır. Girişteki açık avluda ülke içinde ve ülke dışındaki İslam coğrafyasında bulunan Mevlevihane maketleri sergilenmektedir. Panorama bölümü 13. Yy da Anadolu Selçuklu Dönemindeki Konya’yı anlatan hatta adeta yaşatan alanlardan oluşmaktadır.
Ardından Konya Dedeman Hotel otelimize geçiyoruz, akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

2. GÜN: 13 ARALIK ÇARŞAMBA
TÜRK İSLAM KENTİ KONYA
VE MUHTEŞEM SİLLE
MEVLANA MÜZESİ:
Hz Mevlana’nın 1273 yılındaki ölümünden tam beş yıl sonra 1278 yılında Tebrizli Mimar Bedreddin tarafından inşaa edilen yeşil türbe, Külliye içerisindeki en eski yapıdır. Külliye değişik zaman birimlerinde arka arkaya yeni yapıların eklenmesiyle oluşmuştur. Avlu ve kapalı alan olmak üzere iki bölümden oluşan Külliye’nin Küstühan, Çelebiyan, Hamuşan ve Dervişhan adlarını taşıyan dört tane kapısı bulunmaktadır. Tilavet Odası, Huzur-u Pir, Semahane, Mescit, Mutfak ve Derviş Hücreleri, Külliyenin önemli bölümlerindendir. Müze Topkapı ve Ayasofya Müzesinden sonra ülkemizin en çok ziyaretçi alan üçüncü müzesidir.
ALAADDİN CAMİSİ:
Cami Alaaddin tepesi üzerinde bulunmaktadır. Yapımına 1120 yılında başlanan Cami 1220 yılında Sultan I. Alaaddin Keykubat zamanında tamamlanmıştır. Caminin mimarı Muhammed bin Havlan Ed Dımişkidir. Caminin içerisinde Bizans, Roma ve daha önceki Klasik dönemlere ait toplam 62 adet taş ve mermer sütun bulunmaktadır. Bu sütunlar birbirlerine kemerlerle bağlanmış, üzeri ahşap konstrüksiyonla örtülmüştür. Caminin Ahlat’lı usta Menguberti tarafından abanoz ağacından yapılmış 1155 tarihli minberi Selçuklu dönemi ahşap işçiliğinin şaheser bir örneğidir. İç içe farklı dönemlerde ve farklı malzemelerden inşa edilmiş olan Mihrabı ise hiçbir camide görülemeyecek kadar ilginçtir. Caminin avlusunda yer alan iki türbeden birinde 8 tane Selçuklu Sultanı’nın mezarları bulunmaktadır.
KARATAY MEDRESESİ.
Hadis ve tefsir ilimleri okutulmak üzere Selçuklu Sultanı II.İzzeddin Keykâvus zamanında Emir Celâleddin Karatay tarafından 1251 yılında yaptırılmıştır. Medresenin iç mekânları mozaik ve çiniler ile kaplanmıştır .Medrese, “Kapalı Avlulu Medrese” grubuna girmektedir. Giriş doğudan gök ve beyaz mermerden yapılmış, Selçuklu devri taş işçiliğinin şaheser bir örneği olan kapı ile sağlanmaktadır. Kapınınüzerinde medresenin yapımı ile ilgili kitabe, diğer yüzeylerine seçme âyet ve hadisler kabartma olarak işlenmiştir.
SİLLE:
Eski bir Hristiyan yerleşkesi olan Sille’ye hareketimiz. Hedefimiz, çok başarılı bir restorasyonla yeniden doğan Aya Eleni Kilisesi olacak. Ve Sille’nin Karaman Türklerinden yadigar sempatik sokakları, çay/kahve molamız, ruhumuza iyi gelecek.
SEMA GÖSTERİSİ:
Ve gezimizin şahikası: Türk Tasavvuf Musikisi Korosunun Mevlana Kültür Merkezinde sunduğu Mevlevi Mukabelesi veya Ayin-i Şerif de denilen Sema gösterisi. Akşam yemeği ve konaklama Konya Dedeman.

3. GÜN: 14 ARALIK PERŞEMBE NEOLİTİK KÜLTÜR KENTİ KONYA
ÇATALHÖYÜK
Konya’nın Çumra İlçesi yakınlarında Konya’ya 45 km uzaklıktaki Çatalhöyük, dünyanın en önemli neolitik kazı alanlarından birisidir. Geç Paleolitik dönemden Neolitik döneme geçişte yaşanan büyük bir devrimin adıdır Çatalhöyük. Bu dönemde insan mağaraları terk etmiş kendi yaptığı evlerde yaşamaya başlamıştır. Avcılık ve toplayıcılığın yanında ekip biçmeyi, dikip yetiştirmeyi öğrenmiştir. Bazı hayvanları evcilleştirmeyi başarmıştır. Tek katlı kerpiçten yapılmış olan evler bir oda ve bir kilerden oluşur. Her odada bir ocak ve platform adı verilen yüksekliği 15 cm olan evdeki tüm hayatın üzerinde geçtiği sekiler bulunur. Kapı ve pencereleri bulunmayan evlere tavanda açılan bir delikten taşınabilir merdivenlerle girilmektedir. Evlerin duvarları döneminin eşsiz duvar resimleri ile süslenmiştir. Kazılarda bulunan Ana Tanrıça figürinleri şişman, iri göğüslü, büyük kalçalı ve aynı zamanda doğum yapar vaziyette görülmektedir.
Çatalhöyük gezimizden sonra harika bir sürpriz:
TROPİKAL KELEBEK BAHÇESİ:
Öğle yemeğinin ardından Kelebekler Vadisi olarak adlandırılan Tropikal Kelebek Bahçesi Ülkemizin ilk ve tek, Avrupa’nın ise en büyük tropikal kelebek bahçesidir. Dünya’nın tüm kıtalarından gelen kelebekleri hayranlıkla seyredeceğiz.
Ardından Konya garına transferimiz ve YHT ile İstanbul’umuza dönüşümüz.

FİYAT

Double odada kişibaşı 11.900 TL
Single farkı: 1.800 TL

FİYATA DAHİL HİZMETLER
– Istanbul-Konya gidiş ve dönüş yüksek hızlı tren biletleri
– Konya Dedeman otelinde 2 gece kahvaltı ve akşam yemekleri dahil konaklama
– İlk gün öğle yemeği
– Tüm müze ve ören yeri girişleri
– Tüm transferler
– Sema gösterisi
– Özenli rehberlik hizmetleri
– BGDTURİZM güvencesi

FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER
– 2 öğle yemeği
MÜZEKART’ımızı yanımıza alalım.

PLANLANAN VE GERÇEKLEŞMEKTE OLAN GEZİLERİMİZİ TAKİP ETMEK İÇİN LÜTFEN WHATSUP NUMARALARINDAN BİZE YAZINIZ!