BGD HAZİRAN FAS KÜLTÜR GEZİSİ

GEZİ BİLGİSİ VE PROGRAM

Destinasyon: FAS
Gezi Türü: YURTDIŞI
Süre: 6 Gece 7 Gün
Tarih: 06.06.2022 - 12.06.2022
GEZİMİZİN ŞAHİKALARI

MAVİ ŞEHİR ŞAFŞAVAN +KAZABLANKA ,RABAT,TANCA, FEZ, MARAKEŞ, MEKNEZ, FAS’IN KRALİYET ŞEHİRLERİ, CEBELİTARIK BOĞAZI
🧿 THY İLE KASABLANKA GİDİŞ MARAKEŞ’TEN DÖNÜŞ OLAĞANÜSTÜ KONFORLU UÇUŞLARIMIZ

GEZİ PROGRAMI

1. GÜN: 6 HAZİRAN PAZARTESİ
İSTANBUL-CASABLANCA Saat 09:30’da İstanbul havalimanında THY 12:15’de Kazablanka uçuşu için check-in. Yerel saat ile 15:00’de varışımızı takiben beyaz şehir Kazablanka’yı gezmeye Birleşmiş Milletler Meydanı ve Muhammed V Bulvarı ile başlıyoruz. Hassan II Camii’ni ziyaret edeceğiz. Atlas Okyanusu kıyılarındaki Corniche semti, ve gün batımı Sidi Abdurrahman adası manzarası, günün ilginç molası olacaktır. Akşam yemeği ve konaklama Casablanca.

2.GÜN: 7 HAZİRAN SALI
CASABLANCA-TCEBELİTARIK-TANCA Kahvaltı sonrası Cebelitarık boğazına gidiyoruz. 3 saatlik bir yolculuk sonrası varacağımız Tanca’da önce öğle yemeği. Fas’ın Avrupa’ya en yakın şehri Tanca’nın sahillerinde Atlas Okyanusu ile Akdeniz birbirine karışmakta, sadece 14 km olan Cebelitarık Boğazı ile de Avrupa kıtasının komşusu. Atlas okyanusunun Akdeniz ile buluştuğu noktada kurulu Caps Spartel Deniz Fenerini, Mitolojik hikayelere konu olmuş Herkül mağarasını gezecek, Tanca şehrinin Socco adı verilen eski mahallelerinde dolaşacağız. Akşam yemeği ve konaklama Tanca.

3.GÜN: 8 HAZİRAN ÇARŞAMBA
MAVİ ŞEHİR ŞAFŞAVAN (CHEFCHAOUEN) Sabah kahvaltısının ardından Mavi şehir Chefchaouen’a gidiyor olma sevinci ile yüzlerimiz gülecek. İç Ege bölgesini andıran özellikler barındıran bir coğrafyada unutulmuş hissiyatı veren Fas’ın nazar boncuğu Mavi Şehir Şafşavan’ı önce panoramik olarak görecek ardından yüzlerce yıllık mavi badanalı evlerin arasında eski şehir medineyi keşfedeceğiz. Ulucamii ve Kalesi ile ortaçağ kenti Şafşavan’ın Hammam meydanında Nane çayı, Ras El Ma ‘da fotoğraf molası vereceğiz. Konaklama FEZ.

4.GÜN: 9 HAZİRAN PERŞEMBE FEZ
Sabah kahvaltısının ardından Endülüsün kutsal bilim başkenti Fez şehrine gidiyoruz. Öğleden sonra bin yıllık Fes medinasını gezeceğiz. Borj tepesine çıkarak gezimize başlıyoruz. Mellah Musevi Mahallesi ve Endülüs semti, Karavin camisi ve medresesi, Neccarin çeşmesi ve Attarin Medresesi ile devam ediyor. Binlerce yıllık geleneksel üretimin devam ettiği deri tabakhaneleri, Fez çarşı ve medinası da keşiflerimiz arasında olacak. Akşam olunca otelimize mutlu mesut döneceğiz.Akşam yemeği otelimizde alınacaktır.

5.GÜN: 10 HAZİRAN CUMA MEKNEZ-RABAT-MARAKEŞ
Sabah kahvaltının ardından Meknez şehrine geçeceğiz. Tarihin efsane sultanlarından Mulay Ismail tarafından önce ordugah ve saray olarak inşa edilmiş ardından 16. Yüzyılın yeni başkenti olarak imar edilmiş Meknez şehrini göreceğiz. Kentte dünya üzerinde Doğu kültürünün en güzel şehir kapısı olarak bilinen Mansur Kapısı, Mulay Ismail türbesi ve eski şehir surları görülecek. Ardından Fas’ın başkenti Rabat’a gidiyoruz. Endülüs döneminin yıldız şehirlerinden Rabat, Atlas okyanusunda hüküm sürmüş korsanların da önemli limanlarındandır… Fransız koloni döneminde başkent ilan edilmiş, döneminin en modern binaları ile süslenmiştir. Günümüz Fas Krallığının başkentidir. Şehre varır varmaz kolonyal dönemin izlerini taşıyan Mohammed V bulvarını görecek, Hasan II Kulesi ve Muhammed V Anıt Mezarını ziyaret edeceğiz…Eski Rabat’ın mavi boyalı dar ara sokaklarında fotoğraf çekmeye doyamayacağız. Sale şehrine bakan, Bouregreg nehri ağzında kurulu kalede geleneksel nane çayı molası vereceğiz, yüzlerce yıllık bu mekân korsan hikayeleri ile yaşamaya devam ediyor…Ardından akşam saatlerinde Marakeş’e ulaşıyor ve otelimize yerleşiyoruz.

6.GÜN: 11 HAZİRAN CUMARTESİ MARAKEŞ
Sabah kahvaltının ardından Marakeş’i keşfedeceğiz. Marakeş Medina turumuzda, 19. yüzyıl sadrazamlarının Marakeş Sarayını gezerken Fas tarihine dalacak, Endülüs tarzı ahşap ve mozaik süslemeleri keşfedeceğiz. İspano Moresk mimarinin 800 yıllık örneği Kutubiya Minaresini seyrettikten sonra, maceramız SUK adı verilen Marakeş kapalı çarşısının dar, ara sokaklarında devam edecek. Dünyaca ünlü bu labirentin tüm geleneksel köşelerini keşfedebilir, kumaşçılar, demirciler, deri tabakhaneleri, ahşap ustaları gibi ülkede mevcut nice el sanatlarının tüm örnekleri ile karşılaşabilirsiniz. Berberilerin yüzyıllık geleneği şifalı ot ve kremlerin satıldığı aktarlar sizi eğlendirecek duraklardan biri olabilir. Yves Saint Laurent’ın anıt mezarı kabul edilen, bir dönem ikametgah olarak kullandığı, 20. yy başında Fransız ressam Majorel tarafından oluşturulan özel bahçeyi gezeceğiz.Günümüz, Afrika kıtasının en hareketli şehir meydanı Jma El Fna ile sonlanacak. Gerçek bir “Mucizeler Avlusu” diye adlandırabileceğimiz bu meydan UNESCO Milli Miraslar listesinde yer almaktadır. Meddahlar, yılan oynatıcıları, dövmeciler, hokkabaz ve cambazların gösterileri ile şenlenen Jma El Fena Meydanı için; kısaca “Açık Hava Tiyatrosu” diyebiliriz.

7.GÜN: 12 HAZİRAN PAZAR MARAKEŞ – İSTANBUL
Sabah Marakeş şehrinde serbest zaman ardından Marakeş havalimanına transfer.

FİYAT

Double odada kişibaşı 1.490 Avro
Single farkı: 250 Avro

FİYATLANDIRMAYA DAHİL HİZMETLER:
🧿 THY İSTANBUL-KAZABLANKA + MARAKEŞ-İSTANBUL ekonomi sınıfı uçak biletleri
🧿 Kazablanka, Tanca, Fez ve Marakeş’de butik otellerde kahvaltı dahil konaklama
🧿 Tüm akşam yemekleri Lüks otobüs ile ülke içi tüm transferler
Tüm müze ve ören yeri girişleri
Seyahat sigortası BGDTURİZM güvencesi

FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER:
Öğle yemekleri ve yemekte alınacak içecekler

PLANLANAN VE GERÇEKLEŞMEKTE OLAN GEZİLERİMİZİ TAKİP ETMEK İÇİN LÜTFEN WHATSUP NUMARALARINDAN BİZE YAZINIZ!