BGD EN İYİ ZAMANDA TEKRAR RÜYA ÜLKE ÖZBEKİSTAN’da!

GEZİ BİLGİSİ VE PROGRAM

Destinasyon: ÖZBEKİSTAN
Gezi Türü: KÜLTÜR,TARİH VE GASTRONOMİ GEZİSİ
Süre: 7 Gece 8 Gün
Tarih: 24.05.2024 - 31.05.2024
GEZİMİZİN ŞAHİKALARI

BGD EN İYİ ZAMANDA TEKRAR RÜYA ÜLKE ÖZBEKİSTAN’da
24-31 MAYIS – 7 GECE 8 GÜN
SEMERKANT (2) BUHARA (2) HİVA (1) TAŞKENT (2)
Başta gecesi ve gündüzü ile dünyanın en güzel meydanlarından Semerkant RAGISTAN, BUHARA eski şehir, Semerkant ŞAH-I ZİNDE ve ULUĞ BEY RASATHANESİ, ve, ve, ve gecesi gündüzüyle HİVA olmak üzere gezimizin her yanı ŞAHİKALARLA doludur arkadaşlar

GEZİ PROGRAMI

1. GÜN: 24 MAYIS CUMA
ISTANBUL – SEMERKANT
Bugün Semerkant’a dilersek ÖZBEK HAVAYOLLARI ya da dilersek THY ile uçuyoruz.
Özbek havayolları gündüz uçuyor, avantajlı. Saat 10:30 İstanbul havalimanındayız. Ya da THY için
akşam 19:00’da.
Özbek havayolları ile uçanlarımız saat 19:45’de,
THY ile uçanlarımız sabah 04:10’da varıyorlar.
Semerkant’a ulaşınca otelimize transfer, başımızı yastığımıza koyup uyuyoruz.

2. GÜN: 25 MAYIS CUMARTESİ SEMERKANT
Gözümüzü Semerkant’ta açıyoruz ve kahvaltı sonrası şehir turu başlıyor: İslam aleminde Kuran-ı Kerim’den sonra en önemli ikinci kitap olan Sahih-i Buhari hadis kitabının yazarı Imam-i Buhari türbesi ve kulliyesini ziyareti. Ardından çok etkileyici bir keşif: Timur’un torunu Uluğ Bey’in inşa ettiği Rasathane. Uluğ bey bir sultandan ziyade bir bilimadamı, bizlere Ali Kuşçu’yu bahşetmiş, dünya bilim aleminde en tepelerde olmuş. Anısı önünde saygıyla eğiliyoruz. Öğle yemeği “Afrosiab” pilav merkezinde: Semerkant Pilavı. Ruhabad türbesi ve Hazret Daniyar türbesi gezileri. Akşam yemeği “Samarkand” restoraninda. Ve dünyanın en güzel meydanlarından Ragistan’ın gece ışıklı hali. Konaklama Semerkant’ta.

3. GÜN: 26 MAYIS PAZAR SEMERKANT – BUHARA
Bu güzel sabahta Emir Timur’un mezarının bulunduğu Gür Emir Türbesi’ni göreceğiz. Ve Registan Meydanı’na geçip İslam Mimarisi’nin üç şaheserini ziyaret ediyoruz: Uluğ Bey Medresesi, Tilla Kari Medresesi, Şer Dor Medresesi. Öğle yemeği “Zargaron” restoraninda. Ardından Timur Dönemi Sultanları’nın defnedildiği Şah-ı Zinde Külliyesi’ne gidiyor ve burada bulunan türbeleri ziyaret ediyoruz. Ve Bibi Hatun Külliyesi’ni de. Akşam yemeği “Karimbek” restoraninda. Sonrasında tren istasyonuna transfer. “Afrosiab” hızlı treniyle Buhara’ya hareket saat 21:00’da. Saat 22:20’da Buhara’ya variş. Tren istasyonunda karşilama. otele transfer. Geceleme Buhara’da.

4. GÜN: 27 MAYIS PAZARTESİ BUHARA
Bu güzel sabahta Unesco Dünya Mirası Listesinde yer alan Buhara gezisi: Buhara’yı dünyada eşsiz manevi şehir kılan İsmail Samani Türbesi, Çeşm-i Eyyub ve ahşap sütunlarıyla ünlü Bolo Hauz Cami’ni, Çar-Minar minaresi, Magaki Attari türbesi, Ark kalesi, Lebi Havuz camii, Poyi Kalon kompleksi: Kalan minaresi, Mir Arap medresesi, Kalan türbesi gezi noktalarımız. Öğle yemeği tur esnasinda “Dolon” restoranda. Akşam yemeği “Laziz House” restoranda. Geceleme Buhara’da.

5. GÜN: 28 MAYIS SALI
BUHARA – HIVA
Buhara Hanının yazlık sarayı
Kızılkum çölü Hiva gecesi
Sabah kahvaltısı ardından Sitorai Mohi Khosa’ya, yani Buhara Hanı’nın Yazlık Sarayı’nı ziyaretimiz. Bahauddin Şah-i Nakşibendi türbesi’ni ziyaret edilmesi sonrası Hiva’ya hareket. Yolculuğumuz Kızılkum Çölü kenarı boyunca 6 saat sürecek. Bu arada çölün egzotik manzaraları, gezici develer, göçebe yurtlar ve Amudarya (Oxus) Nehri bize benzersiz manzaralar eşliğinde keyifli bir yolculuk ortamı sağlayacak. Öğle yemeği Zahratun restoranda. Hiva’ya varınca otele yerleşme. Akşam yemeği ve konaklama “Zarafshon” otelde.

6. GÜN: 29 MAYIS ÇARŞAMBA
HIVA – URGENÇ – TAŞKENT
Otelde sabah kahvaltısı sonrası Yüzyıllardır değişmeden kalmayı başaran ve tipik Ortaçağ kent kimliğini koruyan Hiva’da yürüyerek yapacağımız şehir turumuza hemen başlıyoruz. İçan Kale ve iç kalesi olan Kunya-Ark (Eski Kale), Cuma Camisi, Said Alaaddin Mozolesi, Arab Han ve Muhammad Amin Inak Medreseleri, Ak Camii, Allakulik Han Medresesi, Taş Hovli Sarayı, Pehlivan Mahmud Mozolesi ve İslam Hoca Minaresi görülecekler arasında yer alıyor. Öğle yemeğimiz müthiş bir keyif. Folklor gösteri eşliğinde akşam yemeği “Yasaulbashi” restoranda. Yemek sonrası Urgenç Havaalanın’a transfer. Urgenç’ten Taşkent’e uçuş saat 22:40’da. Taşkent’e varış ve Otele transfer. Geceleme Taşkent’te.

7. GÜN: 30 MAYIS PERŞEMBE
TAŞKENT
Geç kahvaltı sonrası Taşkent gezisi: Taşkent’te bulunan Barak Han medresesi, Kökeldaş medresesi, Kaffal Şaşi türbesi, Özbekistan Diyanet İşleri Başkanlığı’nda bulunan Hazreti Osman dönemine ait Kuran-ı Kerim’in orijinal mushafı’nın ziyaret edilmesi. Öğle yemeği “Toshkent” restoranda. Ardından 1977’de hizmete giren ve Orta Asya’nın ilk metrosu olan Taşkent Metrosu’nun en dikkat çekici metro istasyonlarını gezilmesi. Metrodan Müstakillik Meydanı istasyonunda iniyor, Emir Temur meydanı, Bağimsizlik meydani ve Alişir Nevai tiyatrosu gezileri. Akşam yemeği “Soy” restoranda. Geceleme Taşkent’te.

8. GÜN: 31 MAYIS CUMA
TAŞKENT – İSTANBUL
Otelde sabah kahvaltısı sonrası serbest zaman. Taşkent Havaalanı’na transfer.
THY ile İstanbul’a uçuş saat 15:05, Özbek havayolları ile 16:50.
Bir rüyanın sonu.

FİYAT

Double odada kişibaşı 2150 Dolar
Single farkı 450 Dolar

FİYATLANDIRMAYA DAHİL HİZMETLER:
BU GEZİMİZDE AKLA HAYALE GELEBİLECEK HER TÜR MALİYET FİYATA DAHİLDİR
THY ISTANBUL-SEMERKANT GİDİŞ, TAŞKENT DÖNÜŞ ekonomi sınıfı uçak bileti
Semerkant’da 2 gece, Buhara’da 2 gece, Hiva’da 1 gece, Taşkent’te 2 gece butik otellerde konaklama
Tüm kahvaltı, öğle ve akşam yemekleri
Urgenç – Taşkent Uzbek Air lokal uçuş
Semerkant – Buhara arası Afrosiab isimli hızlı tren Keyfi
Çok özenli Türkçe rehberlik hizmetleri
Lüks otobüslerle transferler: havalimanları ve tüm şehirler arası
Seyahat Sigortası
BGD TURİZM Güvencesi

FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMET
– Yemeklerde içecekler sadece.
– Özbekistan’da her tür içecek serbestçe içilmektedir.

PLANLANAN VE GERÇEKLEŞMEKTE OLAN GEZİLERİMİZİ TAKİP ETMEK İÇİN LÜTFEN WHATSUP NUMARALARINDAN BİZE YAZINIZ!