BGD BEYRUT LÜBNAN GEZİSİ

GEZİ BİLGİSİ VE PROGRAM

Destinasyon: LÜBNAN
Gezi Türü: YURTDIŞI
Süre: 4 Gece 5 Gün
Tarih: 09.11.2022 - 12.11.2022
GEZİMİZİN ŞAHİKALARI

🎯 Beyrut, Jeita, Harissa, Byblos, Deir El Kamar, Beiteddine, Baalbek, Anjar. Özenle seçilmiş, tarih, kültür, arkeoloji, gastronomi ile dopdolu harika bir rota.
😋 Özenle seçilmiş öğle ve akşam sofraları. Lübnan 🇱🇧 mutfağının en olağanüstü resmi geçidi.
🍷 Her akşam yemeğinde 2 kadeh şarap/arak dahil olağanüstü menüler.
🍷 IXSIR ve KSARA bağları, şarap tadımı.
🧿 Yemekli, içkili, danslı Beyrut gecesi

GEZİ PROGRAMI

1. GÜN: 9 KASIM ÇARŞAMBA
*BEYRUT* Saat 07:40’da THY İstanbul-Beyrut uçuşumuz. Beyrut’a varışımız 08:30. Rehberimizle buluşup Beyrut şehir turumuza başlıyacağız. Güvercinler Kayası, Osmanlı Saat Kulesi, Sultan Abdülmecit tarafından yaptırılan tarihi Mecidiye Camii, Ömer Camii, Başbakanlık Binası, Parlamento Binası, tarihi Yunan Ortodoks ve Katolik kiliseleri bugün göreceğimiz olağanüstü noktalar. Ardından Hamra bölgesindeki 5 yıldızlı otelimize giriş. Otelimiz bir Gefinor Rotana. Ve dünlenme molası. Dileyenlerimiz 2-3 saat uyuyabilir/istirahat edebilir. Ardından dillere destan AbdülVahab restoranda akşam yemeği.

2. GÜN: 10 KASIM PERŞEMBE
*JEITA, HARİSSA, BYBLOS* Kahvaltı sonrası , ilk gezeceğimiz nokta dünyaca meşhur Jeita mağaraları olacak. 1836 yılında keşfedilen bu mağaralar, Nahr Kalb, Köpek Nehri vadisinde. Osmanlı döneminde tam bu noktadan Beyrut şehrine içme suyu ulaştırıldı ve bu Osmanlı mirası devam etmekte. Beyrut’un Beyrut olduğu dönemde tüm Fransız moda evleri dev üst mağarada defile düzenleme telaşına düşerlerdi. Üst mağarada dünyanın en büyük sarkıt ve dikitleri. Alt mağarada kayıkla gezinti keyfi. Ardından Lübnan’ın en büyük Hristiyan topluluğu olan Maronitlerin Katedralinin yer aldığı, müthiş Beyrut panaroması ve teleferik keyfi sunan Harissa bölgesini gezeceğiz. Ve müthiş bir restoranda, denizin tüm bereketi için öğle yemeği masamıza kurulacağız. Ardından Byblos şehri yolu üzerinde Ixsir bağları bizler için harika bir mola noktası olacak. Ve Fenikelilerden yadigar Byblos antik kenti. Antik Yunancada kitaplar anlamı taşıyan Byblos, Lübnan’ın en önemli antik yerleşimlerinden biri. Byblos, hepimizi otantik dokusu ile mest edecek. Kafelerinde çay, kahve içmek, eski dokusunu koruyan dükkanlardan alışveriş, zaten sunduğu arkeolojinin yanında bonusları Byblos’un. Ve bu akşam Beyrut’a geri döndüğümüzde Beyrut gecelerine akacağız: işte Beyrut gece hayatı, İşte bu.

3. GÜN : 11 KASIM CUMA
Bu yine unutulmaz günde Lübnan’ın eski başkenti Deir El-Qamar ve Beiteddine turu bizleri bekliyor olacak. Öncesinde Lübnan Ulusal Müzesi ziyareti bizim. Tüm dünyada Finike kültürünü en iyi yansıtan müze. Byblos’da bulunan tarih öncesi dönemlere bronz figürler, Roma, Bizans, Memlük dönemi eserleri, mozaikler, lahitler.. Hepsi olağanüstü binlerce eser. Ardından Beidettin’de Emir Bechir Sarayı bizleri mest edecek. Dürzü Emir’in bu sarayı muhteşem: Beite’d-din Sarayı19. yüzyıl başında İtalyan mimarlar tarafından inşa edilmiş. Saray huzur veren bahçesi ve avluları ile insanı dinlendirirken, Bizans mozaiklerinin sergilendiği bir müze de burada. Ayrıca mermer işçiliğinin önemli bir örneği olan hamamı da çok enteresan. Öğle yemeği restoran beit el kamar’da. Ve bu akşam Beyrut’ta muhteşem yemekleri ile Ermeni restoranı keyfi bizim.

4. GÜN : 12 KASIM CUMARTESİ
*Baalbek-anjar-ksara turu, Anjar* Bugün Lübnan gezimiz taçlanacak. Baalbek antik kentine ve Lübnan’ın şarap bağlarının merkezi olan Bekaa Vadisi’ne geçiyoruz. Roma döneminin güneş şehri Heliopolis= Baalbek, Jüpiter, Bakkus ve Venüs tapınakları ile göz doldurmakta ve tüm Ortadoğu’nun en önemli antik kenti ünvanını üzerinde taşımaktadır. Öğle yemeğimizi Anjar’da Shams restoranda alacağız. Anjar kasabasının şu an tüm nüfusu Ermeni. Emeviler tarafından kurulan bu kasaba, dünyadaki çok erken dönem İslam şehir planlamasını gösteren en önemli yerleşimlerden birisi. Ardından Lübnan’ın en önemli şarap üreticilerinden KSARA Şaraplarını ziyaret edeceğiz. Beyrut’a dönüş ve yine olağanüstü bir restoranda akşam yemeği.

5. GÜN: 13 KASIM PAZAR
Bu son günümüzde, hepimizin uçuşu geç saatte olduğundan programı çook ama çok genişlettik; İşte: HALİL CİBRAN MÜZESİ (ABD’de vefat eden Cibran, köyündeki manastıra gömülmeyi vasiyet etmişti, Şekspir ve Lao Tzu’dan sonra dünyada en çok okunan 3. şairdir) BCHARRE KÖYÜ TANRININ SEDİRLERİ QADİSHA VADİSİ HADCHIT’te ÖĞLE YEMEĞİ AZİZ ANTONY KOZHAYA MANASTIRI Ve harika bir geç öğle yemeği. Programımızın sonunda havalimanına transfer ve İstanbul’umuza dönüşümüz.

FİYAT

Double odada kişibaşı 1085 dolar + THY uçuşları
Single farkı 210 dolar

FİYATA DAHİL HİZMETLER:
– En turistik Hamra (Granada Elhamra gibi) semtinde 5 yıldızlı Rotana Gefinor 5* otelde 4 gece PREMIUM odalarda kahvaltı dahil konaklama
– Tüm öğle yemekleri = tüm öğle ziyafetleri ABDUL VAHAB, SİMAR EL BAHR, BEİT EL KAMAR ve MAYRIG gibi Lübnan 🇱🇧 ın en seçkin lokantarında tüm akşam yemekleri = tüm akşam ziyafetleri
– Her akşam yemeğinde 2 içki 🍷
– Yemek ve içki dahil bir LÜBNAN GECESİ bizim, çalgılı, canlı müzikli Beyrut gece hayatı
– Lübnan’ın en iyi Türkçe rehberi
– Tüm transferler, müze ve ören yeri girişleri
– Seyahat sigortası
– BGDTURİZM güvencesi

FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMET:
THY ya da PEGASUS uçak biletleri.

PLANLANAN VE GERÇEKLEŞMEKTE OLAN GEZİLERİMİZİ TAKİP ETMEK İÇİN LÜTFEN WHATSUP NUMARALARINDAN BİZE YAZINIZ!