BGD 17-22 EKİM ÜRDÜN PETRA GEZİSİ

GEZİMİZ DOLMUŞTUR, GÖSTERMİŞ OLDUĞUNUZ İLGİ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ.

GEZİ BİLGİSİ VE PROGRAM

Destinasyon: ÜRDÜN
Gezi Türü: TARİH, KÜLTÜR VE GASTRONOMİ
Süre: 5 Gece 6 Gün
Tarih: 17.10.2023 - 22.10.2023
GEZİMİZİN ŞAHİKALARI

BGD 17-22 EKİM ÜRDÜN PETRA GEZİSİ
+ WADİ RUM-AMMAN-ÖLÜ DENİZ
-JERASH, NEBO=Hz. MUSA DAĞI, HİCAZ
PETRA GECE ŞOVU
HİCAZ DEMİRYOLU
BEDEVİ ŞOVU

GEZİ PROGRAMI

17-22 EKİM
5 GECE 6 GÜN

I. GÜN: 17 EKİM PAZARTESİ
AMMAN
Bu sabah THY ile Ürdün Amman’a her zaman nasip olmayan harika bir saatte uçuşumuz.Amman’a varışımız saat 14:15.
Panaromik AMMAN turu ve otelimize transfer. Otelimiz hep çok sevdiğimiz, Amman’ın lüks oteli MÖVENPİCK.
Akşam yemeği ve konaklama Amman.

II. GÜN: 18 EKİM SALI
AMMAN, JERASH
Kahvaltımızın ardından AMMAN şehrini gezeceğiz: Roma Herkül Tapınağı kalıntıları, Emevi Sarayı ve şehir merkezinin muhteşem manzarası ile Jebel al-Qala’a: Kale.Tüm ülkeden antik buluntulara ev sahipliği yapan Ulusal Arkeoloji Müzesi, Kale arazisinde yer almaktadır. 6.000 seyirci kapasiteli Ürdün’ün en büyüğü olan etkileyici Roma Tiyatrosu’nu da göreceğiz. Küçük Folklor Müzesi ve Popüler Gelenekler Müzesi, Tiyatro’nun bitişiğindedir. Yerel olarak al-Balad olarak bilinen şehir merkezindeki hareketli pazarlarda yürüyüş.
Ve bin sütunlu şehir olarak da bilinen Greko-Romen JERASH Şehri’ni keşfedeceğiz. Öğle yemeğimiz olağanüstü Ya Hala restoranda. Jerash, Roma İmparatorluğu’nun ihtişamını sergiliyor ve bazen Doğu’nun Pompeii’si olarak anılıyor. İtalya dışında dünyadaki en büyük ve en iyi korunmuş Roma mimarisi alanlarından biri olarak kabul edilir. Modern dünyanın en el değmemiş Decapolis Şehri (Yunancada on şehir anlamına gelir) olan Jerash’ın refahı, sütunlu ana caddede ve güzel Oval Piazza’da hayranlıkla izlenebilir.
Amman’a dönünce Reem Al Bawadi restoranda sürpriz akşam yemeğimiz. Konaklama Mövenpick Amman.

3. GÜN: 19 EKİM ÇARŞAMBA
MADABA-NEBO DAĞI-PETRA
(Amman-Madaba 45 dakika ve
Madaba-Nebo Dağı 10 dakika ve
Nebo Dağı-Petra 3 saat)
Ve muhteşem bir kültür merkezine hareket: ‘Mozaikler Şehri’ olarak bilinen Hristiyan MADABA Kasabası.
Madaba’nın başyapıtını (Kudüs’ü ve diğer şehirleri gösteren, Kutsal Toprakların 6. yüzyıla uzanan coğrafyasını sunan Bizans mozaik haritası) göreceğimiz Aya Yorgi Rum Ortodoks Kilisesi’ni ziyaret edeceğiz. Bakire Kilisesi’nin muhteşem mozaikleri de dahil olmak üzere birkaç Bizans kilisesinin kalıntılarını barındıran park kompleksi, antik mozaiklerin restorasyonu ve korunması için bir okul da içermektedir. Musa’nın Moab Vadisi’nden tırmandığı ve Tanrı’nın kendisine Vaat Edilen Toprakları gösterdiği yer olduğuna inanılan Ürdün’deki en önemli kutsal yerlerden biri olarak kabul edilen NEBO Dağı’na da çıkacağız, ayrıca Musa’nın son dinlenme yeri de burası.
4-6. yy’a tarihlenen kalıntılar buradadır ve kilisenin zeminini süsleyen muhteşem mozaikler hala görülebilmektedir.
Ardından PETRA’ya hareket, otelimize yerleşme.
Akşam yemeğinden sonra bu gece Petra’nın büyüsünün tadını çıkaracağız. PETRA GECE ŞOVU. Geceleme Petra. Otelimiz 5 yıldızlı ve yepyeni oley.

4. GÜN: 20 EKİM PERŞEMBE
PETRA-WADİ RUM
(arada 2 saat yolculuk)
Gün yüzüyle muhteşem bir PETRA ziyareti bizim.
“Gül-Kırmızı şehir, zamanın yarısı kadar eski” olarak tanımlanan Petra’yı keşfe başlayacağız. Antik kent 2000 yıl önce Nebatiler tarafından kurulmuş. Muazzam mimari yapısı ve çok renkli taşları ile inanılmaz bir cazibe merkezidir Petra.
Antik Nabatean başkentinin ziyareti, iki sarkan kayalık arasındaki uzun ve dar bir yarık olan Siq’te yürüyüş ile başlar. Siq’in sonuna doğru Petra’nın en ünlü anıtına hayran kalacağız; Hazine. Tur daha sonra şehrin gizemlerini yavaş yavaş ortaya çıkarmaya devam edecek. Yerel bir restoranda öğle yemeği.
Ve Ürdün’ün en büyük çölü, dünyada en güzel çöl manzaralarından birisine sahip Wadi Rum çölüne geçeceğiz. Bu uçsuz bucaksız, yankılanan çölde yerel Bedevi toplulukları ile tanışacağız. Önce 2 saat süreli Hicaz demiryolu keyfimiz ve BEDEVİ ŞOV. Ömür boyu unutulmaz.
Çölde kamp alanına transfer. Konaklama çölde bubble suit. Her biri suit özelliğinde ön yüzeyi saydam çöl çadırında uyumak ömür boyu unutulmaz.

5. GÜN 21 EKİM CUMA
WADİ RUM-ÖLÜ DENİZ
Kahvaltı sonrası Wadi’nin içinde en önemli noktaları kapsayan 4*4 Bedevi Jeep Turunun keyfini çıkaracağız. İnanılmaz çöl manzaralı ve jeolojik yapılar. Deve sürüleri. Bedevi çadırları. Ürdün şanslı çünkü çöl monoton değil. Mars gezegeni gibi. Mars’da geçen Martian filmi burada çekildi. Bu çöl günü de asla unutulmaz, asla.
Ardından sıcak, tuzlu sularında yüzmek için Dünya yüzeyindeki en alçak nokta olan ÖLÜ DENİZ’e 3 saatlik yolculukla transfer. 5 yıldızlı Crown Plaza Dead Sea Resortda plaj erişimi dahil müthiş yüzme keyfi ve öğle ve akşam yemeği.
Konaklama Ölü Deniz.

6. GÜN: 22 EKİM CUMARTESİ
Gezimizin tüm yorgunluğunu dinlenerek atıyoruz. Geç kahvaltı, dinlenme, ölü deniz keyfi. Ardından havalimanı transferi. Transfer süresi 1.5 saat. THY uçuş saati 15:05. İstanbul’umuza uçuşumuz.

PLANLANAN VE GERÇEKLEŞMEKTE OLAN GEZİLERİMİZİ TAKİP ETMEK İÇİN LÜTFEN WHATSUP NUMARALARINDAN BİZE YAZINIZ!