AKSEKİ DÜĞMELİEVLER

GEZİ BİLGİSİ VE PROGRAM

Destinasyon: KONYA-BEYŞEHİR-DÜĞMELİEVLER
Gezi Türü: Kültür Gezisi
Süre: 3 Gece 4 Gün
Tarih: 07.06.2022 - 10.06.2022
Bu gezi GAGİK TOUR tarafından düzenlenmektedir. GAGİK TOUR; Birlikte Gezen Dostlar Seyahat Acentası'nın hizmet aldığı partner acentasıdır .
GEZİMİZİN ŞAHİKALARI

🧿 KONYA VE MEVLANA, RUHUMUZA İYİ GELECEK
🧿 SEMA GÖSTERİSİ
🧿 SİLLE KASABASI, AH ÇOK GÜZEL
🧿 KONYA-AKSEKİ-ANTALYA HATTINDA DAMAK ÇATLATAN GASTRONOMİ
💥HİTİTLERDEN YADİGAR EFLATUNPINAR
🧿 SONSUZ ŞÜKRAN KÖYÜ
🎯 BEYŞEHİR GÖLÜ
🌙 BEYŞEHİR EŞREFOĞLU CAMİİ MUCİZESİ
🧿 DÜĞMELİEVLER
🎯 AKSEKİ ETNOGRAFYA MÜZESİ
🧿 ALTINBEŞİK MAĞARASI ANADOLUMUZUN EN GÜZEL MAĞARASI
🧿 ATAMIZIN DİZAYN ETTİĞİ CEVİZLİ KÖYÜ

GEZİ PROGRAMI

1. GÜN: 7 HAZİRAN SALI
Sabiha Gökçen 06:10 Pegasus ya da İstanbul havalimanı THY 09:00 uçağı ile Konya’ya uçuşumuz. Konya’ya ulaştığımızda değerli rehberimiz Sayın Mehmet Akbulut ile buluşacağız.
Panorama Müzesi, Mevlana müzesi, Karatay Medresesi ve Alaaddin Camisi , Konya’da göreceğimiz noktalar olacak.
Ardından öğle yemeği molası ve çok romantik *SİLLE*’ye geçiş.
Konya’ya sadece 8 km mesafedeki Sille, Anadolumuzun mücevher yerleşimlerinden. 1913 yılında Konya’ya gelen Bela Horvath, Konya’daki Rumların Sille’de özel kiliseleri olan yazlıklara sahip olduklarını ve Sille’de atmışa yakın kilisenin bulunduğunu söylemektedir. 1923 yılından sonra yapılan nüfus değişim politikası çerçevesinde Sille’deki Hıristiyan halk Yunanistan’a göç etmiştir. İşte bu Ortodoks Hristiyan Karamanlı + müslüman ortak kültürü Sille’yi çok özel kılar. Yeni restore edilen Aya İrini kilisesi çok ama çok özel. Sille keyfimizden sonra Konya mutfağının harikalarıyla akşam yemeği. Ve bu akşam SEMA GÖSTERİSİ bizim.
Konaklama Konya Dedeman.

2. GÜN: 8 HAZİRAN ÇARŞAMBA
Kahvaltı sonrası 1.5 saat yolculuk ile *BEYŞEHİR* gölüne ulaşacağız.
İlk ziyaret noktamız *SONSUZ* *ŞÜKRAN KÖYÜ* olacak. Anadolumuzun kalbinde bir sanat vahası, bir ütopya. Tamamen kerpiçten modern mimari: adobe architecture. Amaç “köy” algısını alt üst etmek. Sayın Mehmet Taşdiken’in manifestosu. + Bu köyün eski yerleşiminde inanılmaz dekorasyonuyla bir cami de bizi bizden alacak.
Ardından *EFLATUNPINAR*. MÖ 1300, geç Hitit dönemi kutsal su tapınağı. 7 çarpı 7 metre, 14 taş figür. Tanrılar ve mitolojik yaratıklar, dünyayı temsil eden dağ tanrıları üzerinde durmakta ve gökyüzünü temsil eden güneş kurslarını tutmaktalar.
Öğle yemeğimizde Beyşehir balığı keyfi bizim. Ve Beyşehir şehri. Eşrefoğlu cami, 1299. Selçuklu taş ve ahşap işçiliğinin, Türk mimari tarzının en iyi örneği. Beyşehir’in ardından 2 saatlik yolculuk sonrası Antalya Akseki düğmelievler büyüsüne geçiş. Akşam yemeği nefis oğlak tandır, konaklama düğmelievler konakları.

3. GÜN: 9 HAZİRAN PERŞEMBE
Bu harika günde gözlerimizi düğmeli evlerin harika konak odalarında açacağız.
Düğmeli evler tamamen yöredeki malzemeler kullanılarak (ağaç ve taş) yapılan yapılardır. Bu evlerin en büyük özelliği harç veya çimento gibi herhangi bir malzeme kullanmadan yapılmış olmalarıdır. Yapılarda yörede bulunan Toros Sediri (Katran Ağacı) ve yine yüksek yaylalarda yetişen Andız Ağacı kullanılmıştır. Yapının iskeleti ağaçtan oluşturulmuş ve içlerine taş yığılmıştır. Bu mimari tarza “hatıllı kuru duvar” denilmiştir. Bu yapılarda taş duvar asıl taşıyıcı gibi görünse de evi ahşap iskelet taşımaktadır. Duvardan taşan hatıl uçlarının düğme gibi gözükmesinden dolayı bu evlere “Düğmeli Ev” (Pişduvan) denmektedir.
Tam gün Ormana köyü ve çevresi gezisi. Buralar Anadolumuzun İsviçresi. Öğle ve akşam yemekleri ve konaklama Ormana köyü düğmelievler.
Akşam yemeğinde romantik saatler.

4. GÜN: 10 HAZİRAN CUMA
Kahvaltı sonrası Bu sabah Toros dağlarının sürprizi Altınbeşik Mağarasına gideceğiz. İçinde göl de olan mağaraların en güzellerinden , dünya çapında hayranlık uyandırır. Altınbeşik mağarasını çok ama çok seveceğiz, mağaranın içinde bot gezisi de yapacağız.
Öğleden sonra da çevre köyler ve Akseki bizleri mest edecek.
Yüzlerce yıllık Arap astı kestane ağacı, güzeller güzeli Üzümlü köyü, bizzat Atamızın, Atatürk’ün dizayn ettiği Cevizli köyü, ülkemizin belki de en güzel etnografya müzesi. İşte bu coğrafya kaçmaz.
Ve bu olağanüstü rotanın sonu, İstanbul’umuza dönüş için
Antalya havalimanına transfer.

FİYAT

Double odada kişibaşı: 3.150 TL
Single farkı: 600 TL

FİYATA DAHİL HİZMETLER:
1 gece Konya Dedeman’da, 2 gece Ormana Active düğmelievlerde kahvaltı dahil konaklama, tüm öğle ve akşam yemekleri = muhteşem gastronomi, rehberlik hizmetleri, Konya ve Antalya havalimanları ve tüm gezi transferleri, seyahat sigortası, BGDTURİZM güvencesi

FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER:
Sadece uçak biletleri
🎯 İstanbul-Konya gidiş
🎯 Antalya-İstanbul dönüş

PLANLANAN VE GERÇEKLEŞMEKTE OLAN GEZİLERİMİZİ TAKİP ETMEK İÇİN LÜTFEN WHATSUP NUMARALARINDAN BİZE YAZINIZ!