19 MAYIS’TA İTALYA PUGLİA’da BGD FELİÇİTA GEZİSİ

GEZİMİZ DOLMUŞTUR, GÖSTERMİŞ OLDUĞUNUZ İLGİ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ.

GEZİ BİLGİSİ VE PROGRAM

Destinasyon: PUGLİA
Gezi Türü: TARİH, KÜLTÜR VE GASTRONOMİ
Süre: 5 Gece 6 Gün
Tarih: 19.05.2023 - 24.05.2023
GEZİMİZİN ŞAHİKALARI

BGD HER AY İTALYA’DA!
DÜNYANIN EN GÜZEL ÜLKESİ İTALYA!
BU KEZ ÇİZME ŞEKLİNDEKİ İTALYA’NIN TOPUĞUNA,
PUGLİA’YA = PULYA’YA, OTRANTO’YA, HARRAN EVLERİ VE MARDİN VE KAPADOKYA’NIN KARDEŞLERİNE, LECCE’YE, BARİ’YE, DÜŞLER ÜLKESİNE
7 ZİRVE:
BARİ, LECCE, MATERA, OTRONTO, OSTUNİ, ALBEROBELLO, ALBANO ŞARAP BAĞLARI-ÇİFTLİĞİ
+ 6 KASABA DAHA: Monopoli, Gelibolu, Martina Franca, Alta Mura, Locorotondo, Polignano A Mare
TAM 6 GÜN BOYUNCA
İTALYA KEYFİ
PIAZZA FELICITA: ALBANO&ROMINAPOWER çiftliğinde, şarap bağlarında konaklama
MÜTFİŞ PUGLİA LEZZETLERİ: Foccacia, cucina poverta, primitivo şarap ve pek çok sürpriz
Bizans’ın, Normanların, Osmanlının, V. Karl’ın, İki Siciya Krallığının şekillendirdiği inanılmaz özgün bölge tarihi.

GEZİ PROGRAMI

I. GÜN: 19 MAYIS CUMA
POLİGNANO A MARE, BARİ
Bu sabah THY 07:30 BARİ uçağı ile uçuşumuz, varışımız 08:30. Ve ilk Puglia fantazimiz, sadece 40 dakikalık bir yolculukla Bari sahillerinin en güzel kasabalarından Polignano a Mare keyfine varışımız. Sabah kahvemiz caffe speciale olacak oley. Amerottolu, limonlu, kremalı harika bir tat. Bu kasaba Domenico Modugno’nun memleketi. Heykeli güzel bir meydanda ve falezlerden denizi izlemek çok güzel.
Ardından Puglia bölgesinin başkenti Bari ki Noel babamız ile meşhurdur; kemikleri Demre’mizden çalınıp buraya getirilmiş, bizi bekler. Kilisesini gezeceğiz. Bu kilise tüm dünyada hem Katoliklerin hem de Ortodoksların birlikte ibadet ettikleri tek kilise. Altta Ruslar, üstte İtalyanlar ve Fransızlar. Noel baba=Aziz Nikola, Rusya ve tüm Slav dünyasında çok meşhur, gemicilerin koruyucusu.
Müthiş Bari sokaklarını da gezeceğiz ki o sokaklarda Bari’li anneanneler büyük bir maharetle taze makarna keserler, ismi kulakçık: orecchiette. Kulakçık şeklindeki bu makarnaları satın alacağız, yapımlarını ise videoya.
Ve öğle yemeği molası.
Ve Bari’nin modern tarafına geçtiğimizde Nişantaşı’mıza benzer alışveriş caddeleri bizleri bekleyecek. Bari’nin en güzel oteli, otelimiz ORİENTE de, sanki Pera Palas’dayız. Bu lüks, bu keyif bizim. Akşam yemeği ve konaklama Bari.

II. GÜN: 20 MAYIS CUMARTESİ
ALTA MURA, MATERA
Bu güzel sabahta Bari’den bugünki hedefimiz MATERA’ya hareketimiz. Yolculuk süresi yaklaşık 1 saat. Yolda harika bir noktada ALTA MURA’da mola vereceğiz. Alta Mura çok sempatik Puglia kasabalarından birisi ve Trabzon ekmeğini andıran ekmeği dünyaca meşhur.
Ve MATERA:
Matera, İtalya’nın yepyeni gözdesi. Aynen bizim Mardin gibi. 1950’lere kadar unutulmuş idi, insanlar eski Halfeti’miz gibi mağaralarda yaşardı. Bölgeyi yazar Carlo Levi İtalya gündemine taşıdı: İsa Eboli’de Durdu (romandan esinlenen film 1. İstanbul Film Festivalinde gösterilmiştir). Bölgenin akıl almaz fakirliği tüm İtalya’ya acı verir oldu ve kasaba boşaltıldı.
Ya şimdi; Bir Unesco Kültürel Miras Bölgesi, restore edilen Matera’ya şimdi herkes hayran. Muhakkak görülmeli.
2019 Avrupa Kültür Başkenti idi ve biz de oradaydık. DALİ heykelleri ile donanmıştı. Bu büyünün içine tekrar dalacağız. Üstelik gündelik turist olarak değil, konaklıyarak, gecesini de yaşayarak.
Mardin’imizle Kapadokya’mızı birbirine yapıştırıp İtalya’ya ışınladığımızda ismi MATERA oluyor. Bu kombinasyon inanılmaz. Akşam yemeği ve konaklama Matera.

III. GÜN: 21 MAYIS PAZAR
ALBEROBELLO ve LOCOROTONDO
Muhteşem Matera’nın hem gündüzünü hem de gecesini yaşadıktan sonra bir sonraki muhteşem hedefimiz için yola koyulacağız, bu kez akıllara ziyan ALBEROBELLO. Süre yine yaklaşık 1 saat. Mola noktamız da bir harika. LOCOROTONDO. Bu masal kasabasının sokaklarında kaybolmak isteyeceğiz ve kaybolacağız. Öğle yemeği molası da vereceğiz.
Ve ardından ALBEROBELLO’ya varınca mutluluk çığlıkları atacağız. Akılda deli sorular! Harran mı buradan etkilendi burası mı Harran’dan? Burası bir masal mı, gerçek mi? Alberobello’yu da gündelik turist olarak değil, konaklıyarak, gecesini de yaşayarak deneyimleyeceğiz. İşte bu ömür boyu unutulmaz.
Akşam yemeğinde bile masalsı konik evlerden çıkmayacağız, konaklama Alberobello.

IV. GÜN: 22 MAYIS PAZARTESİ
MARTINA FRANCA, LECCE
Bu sabah Alberobello büyüsünden kendimizi koparıp yola koyulacağız. Bugün büyük elma LECCE. Önce harika Puglia kasabası Martina Franca, meydanını çok seveceğiz.
Ve, ve, ve LECCE.
Tüm İtalya’da çok meşhur bu barok şehir mimarisiyle bizleri mest edecek. Akşam yemeği ve konaklama LECCE.V. GÜN: 23 MAYIS SALI
ALBANO’nun MASSERIA’sı
OTRANTO, GALLİPOLİ
Bu sabah Osmanlı’nın, Fatih’in Roma’ya ulaşma çabasının en önemli hareketi Otranto seferini öğrenmek için Otranto’da olacağız. Otranto ayrıca harika bir kasaba ve çok çekici. Ardından yine çok güzel bir kasabaya geçeceğiz GALLİPOLİ. Ee, adı üzerinde, bizim Gelibolu’nun kardeşi, ikisi de antik Yunanca’da güzel şehir demek.
Türkiye’den kendine en çok kardeş seçen İtalya bölgeleri buralar. Ardından klas insan, müstesna insan, Al Bano’nun çiftlik evine, masseriasına, şarap bağlarına geçiş. Akşam yemeği ve konaklama işte bu muhteşem, unutulmaz masseriada!

IV. GÜN: 24 MAYIS ÇARŞAMBA
OSTUNİ, MONOPOLİ,
Masseriamızın kahvaltısının ardından çevredeki birbirinden güzel noktalarakendimizi atacağız. Bugün son günümüz.
İlk önce OSTUNİ kasabası bizi büyüleyecek. Tüm evleri bembeyaz boyanmış bu Ortaçağ kasabası o kadar güzel ki. Ve burada sizlere harika bir sürprizimiz olacak. Ve ardından MONOPOLİ’de, dünyalar güzeli bir balıkçı kasabasında Puglia’ya veda edeceğiz.
Akşam üstü ise THY İstanbul uçağı bizleri bekler. Saati 19:45.
Bir rüyanın sonu ve İstanbul’umuza varışımız.

FİYAT

Double odada kişibaşı 1590 Avro
Single farkı: 550 Avro

FİYATA DAHİL HİZMETLER:
THY ISTANBUL-BARİ
EKONOMİ SINIFI UÇAK BİLETLERİ
1 GECE ALBANO’nun çifliği=MASSERIA’da , 1 GECE LECCE, 1 GECE MATERA, 1 GECE ALBEROBELLO, 1 gece BARİ’de muhteşem otellerde kahvaltı dahil KONAKLAMA
4 akşam yemeği
Tüm ören yeri ve müze girişleri,
Lüks otobüslerle havalimanı transferleri, tüm Puglia bölgesi transferleri
Gezi boyunca özenli lokal rehberlik hizmetleri
seyahat sigortası
BGDTURİZM güvencesi

FİYATLANDIRMA DIŞI HİZMETLER:
Öğle yemekleri
Akşam yemeklerinde menü dışı içecekler
Alberobello’da bir akşam yemeği

PLANLANAN VE GERÇEKLEŞMEKTE OLAN GEZİLERİMİZİ TAKİP ETMEK İÇİN LÜTFEN WHATSUP NUMARALARINDAN BİZE YAZINIZ!