BGD TEKRAR ve YENİDEN DEĞERLİ REHBERLERİMİZLE İRAN’da!

GEZİ BİLGİSİ VE PROGRAM

Destinasyon: İRAN
Gezi Türü: KÜLTÜR,TARİH VE GASTRONOMİ GEZİSİ
Süre: 6 Gece 7 Gün
Tarih: 27.10.2024 - 03.11.2024
GEZİ PROGRAMI

1. GÜN: 27 EKİM PAZAR
TAHRAN
Gülistan Sarayı, Arkeoloji Müzesi, Moghaddam Müze Evi, Tahran Kuzey Çarşısı, Pehlevilerin Sarayı, Tabiat Köprüsü, İranmall
Bu sabah THY TK880 İstanbul- Tahran 08:05 uçağı ile İran’a uçuşumuz, Tahran’a varışımız 11:40’da.
Tahran gezimiz.
Öncelikle Gülistan Sarayı. Bu saray 7 Kajar şahı ve 2 Pehlevi şahının taç giydiği saraydır. Ayna içeren süslemeler, duvar ve çini işlemeleri ile ün salan bu saray, UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer alır.
Gülistan Sarayı’ndan sonra Tahran Arkeoloji Müzesine gidiyoruz. Bu müzede İslamiyetten çok önce ve sonrasındaki eserler sergilenmekte.
Sonraki rotamız Mohsen Moghaddam müze evi olacak. Mohsen Moghaddam İranlı ressam ve önemli bir arkeologdur. Artık milli miras ilan edilen ve müze olarak hizmet veren Mohsen Moghaddam müze evi mimarisi ile size büyüleyecek. Öğle ve akşam yemekleri ve konaklama Tahran.

2. GÜN: 28 EKİM PAZARTESİ
TAHRAN
Pehlevi Sarayı
Bu sabah ilk hedefimiz Pehlevilerin Sarayı olacak. Burada Pehleviler’in yaşamları ve hikayeleri hakkında güzel bir anlatım bizleri bekliyor.
Daha sonra Tahran’ın tarihi Kuzey Çarsısı’nı gezeceğiz. 200 yaşındaki bu çarşı, İran’ın milli miraslarından biri olarak ilan edilmiştir. Bu çarşı kalbinde sakladığı sebze ve meyve hali ile, ve halin etrafında dizilmiş 400 mağazası ile Tahranlıların vazgeçemediği çarşılarından biri.
Turumuzun bu kısmında Sinema Müzesi yakınlarında bir mola vereceğiz.
Ve daha sonra genç mimar Leila Araghian tarafından tasarlanmış ve kendisine “En iyi tasarım” ödülünü kazandıran Tabiat köprüsünü panoramik olarak göreceğiz. Tabiat Köprüsü, batısında ve doğusunda bulunan orman tadındaki iki parkı birleştiren 3 katlı yaya köprüsüdür.
Tabiat köprüsünden sonra Cundişapur Kütüphanesine gideceğiz. Cundişapur kütüphanesi adını Sasani döneminde kurulmuş olan üniversiteden alıyor. Günümüzde tasarımı ile İran’ın en önemli ve en göze çarpan kütüphaneleri arasında yer alıyor. Öğle ve akşam yemekleri ve konaklama Tahran

3. GÜN: 29 EKİM SALI
KAŞAN ve İSFAHAN
Kaşan Fin Bahçesi, Tabatabai Evleri, İsfahan
Artık İran’ın kuzeyine doğru yola çıkma zamanı. Hedefimiz İsfahan’a varmadan önce durağımız Kaşan olacak. İran’ın antik kentlerinden biri olan Kaşan’da, İran Bahçeleri kategorisindeki en önemlilerinden birini ziyaret edeceğiz: Fin Bahçeleri.
Fin Bahçelerinde Pers mühendisliği hakkında biraz konuştuktan sonra, bu kez koynunda biraz hüzünlü bir aşk hikayesi saklayan Tabatabai Evlerine gideceğiz. Tam bir Pers mimarisi ile karşılaşacağımız bu evlerde, alçı işlemeleri, ayna işlemeleri, rüzgar kuleleri, yazlık ve kışlık odaları, nefis bahçesi ve eyvanıyla görenleri kendine hayran bıraktırıyor. Öğle yemeği Kaşan, akşam yemeği ve konaklama İsfahan.

4. GÜN: 30 EKİM ÇARŞAMBA
İSFAHAN
Antik Siosepol Köprüsü, Atik Camii, Çehel Sütun Sarayı, Lütfullah Cami, Nakşi Cihan Meydanı
İsfahan : Nısf-i Cihan (İsfahan, Dünyanın yarısı).
Bu antik şehirdeki ilk durağımız, Safavi döneminde inşa edilmiş, Zayenderud nehrinin iki yakasını bir araya getiren, “Siesepol” yani 33 kemerli antik köprü.
Milattan çok önceden başlayıp İslamiyetten sonrasına kadar uzanan İran mimarisinin en önemli eklektik yapılarından biri olan Atik Camii ziyaret ile turumuza devam edeceğiz.
80.000 m2 büyüklüğünde bir alana yayılan Nakşi Cihan meydanını, kubbesi ile turkuaz ve sari renkleri ile içeri girenleri büyüleyen Lütfullah Camiini, Çehel Sütun Sarayını ve o kocaman meydanın sanki gerdanına inci misali dizilmiş kapalı çarşısını gezeceğiz. Öğle ve akşam yemekleri, konaklama İsfahan.

5. GÜN: 31 EKİM PERŞEMBE
YAZD
Bu sabah, Unesco Dünya Mirasları listesinde yer alan, “Çöl Gelini” lakaplı Yazd şehrine doğru yola çıkacağız. İsfahan’dan yola çıktıktan sonra ilk durağımız ise Meybod olacak.
Meybod’da Sasani İmparatorluğu’nun en güzel eserlerinden biri olan Narin Kale’yi göreceğiz. Burada bir mola verip Sasani İmparatorluğu hakkında konuşacağız. Sosyolojiden ekonomiye, mimariden devlet geleneğine, şehircilikten tarım ve bilime İran’ı günümüze kadar nasıl etkilediği ve başka hangi toplumlarda iz bıraktığı hakkında bilgi alacağız.
Bir sonraki durağımız Zerdüşt Ateş Tapınağı. Kutsal Ateşi gördükten, Zerdüştlüğün İran edebiyatına ve mitolojisine olan büyük etkisini konuştuktan sonra, bu kez rotamız Fahadan Kerpiç Kasabası olacak.
Bu kasabayı dolaşırken çöl iklimindeki önemini, mimarisini ve koynunda sakladığı cevherleri hakkında konuşacağız. Ara sokakları dolaşırken, bir kerpiç eve girip, çatısında çay molası vereceğiz.
Sessizlik kuleleri veya Farsça adı ile Dahmeler, diğer Yazd durağımızın adı. Zerdüşt ayinine göre ölüler hangi ritüeller ile ebediyete uğurlandığını Sessizlik Kulelerinde konuşacağız. Öğle ve akşam yemekleri, konaklama Yazd.

6. GÜN: 1 KASIM CUMA
ŞİRAZ
Persopolis, Nakş-i Rüstem, Narenjestan Sarayı, Saadi Şirazi’nin Bahçesi, Nasirol Molk Camii, Vekil Hamamı, Vekil Pazarı, Hafız-ı Şirazi’nin Bahçesi
Yazd şehrinden ayrılarak Şiraz kentine hareket edeceğiz. İlk durağımız Pers İmparatorluğunun başkenti ve UNESCO Dünya mirasları listesinde yer alan Persopolis Antik kenti olacak. Persopolis, eski dönem antik kentler arasında sıra dışı bir yerleşim alanıdır.
Büyük Merdivenler, Apadana Sarayı, hükümdarların önemli politik kararları verdiği Tripylon, Haremsaray Müzesi, Hazine ve Yüz Sütun Sarayı’nı ziyaret ediyoruz. Pers İmparatorluğu’nun başkenti olan Persepolis, MÖ 6. yüzyıl sonlarına doğru Pers Kralı I. Darius (Dara) tarafından kurulmuştur. Darius’dan sonra tahta çıkan I. Serhas (Xerxes) ve Artakserkses (Ardaşir) şehri büyüterek harika anıtlarla doldurmuşlardır. Persepolis Saray, Tören Salonu ve Kral Mezarları bölümünden oluşmaktadır. Persepolis’te Merdivenlerin yan duvarları kabartma heykellerle doludur. Kserkses’in taht salonunda, her biri 20 metre yükseklikte olan ve üzerinde 2 metre yükseklikte başlıkları olan 100 sütun bulunur. Başlıklar boğa ve insan şeklinde ve sarayın iki büyük sütunla tutturulan kapısının yüksekliği 11 metredir. Kapıdaki sütunların önünde, yüzleri insan şeklinde olan iki boğa heykeli vardır.
Persepolis’teki ziyaretlerimizin ardından Nakş-ı Rüstem antik şehrine gidiyoruz. Nakş-ı Rüstem, (Kaya Mezarlar) İran’ın Fars eyâletinde bulunan Persepolis’ten 12 km kuzeybatıda bulunan bir arkeolojik sitedir. Fars mitolojisi kahramanı Rüstem’i tasvir ettiği düşünülen, anıt mezarların altlarındaki Sasani oymaları sebebiyle Nakş-ı Rüstem “Rüstem’in Resmi” denilmiştir. Nakş-ı Rüstem’de, Akameniş krallarına ait yedi adet mezar vardır. Üzerindeki yazılar açık şekilde bir tanesinin I. Darius’a ait olduğunu belirtir. I. Darius’un yanında, üç tanesinin, I. Xerses, I. Artaxerses ve II. Darius’a ait olduğuna inanılır. Persepolis’in arkasında tamamlanmış şekilde bulunan iki mezar da büyük ihtimalle II. Artaxerses’e ve III. Artaxerses’e aittir. Bitmemiş bulunan bir tanesi, en uzun iki sene hükümdarlık yapan Arses’e, ama daha kuvvetli bir ihtimalle Büyük İskender tarafından düşürülen son Akameniş hükümdarı III. Darius’a aittir. Nakş-ı Rüstem’de mezarlara ilaveten, mezarların alt kısmında, Sasani krallarına ait olan yedi adet devasa kaya oyması bulunur. Öğle ve akşam yemekleri, konaklama Şiraz.

7. GÜN: 2 KASIM CUMARTESİ
ŞİRAZ
Şiraz şehrindeki ikinci günümüzde ilk olarak dünyada pembe camii olarak bilinen Nasirol Molk camiine gideceğiz.
Işıklarla raks eden renkleri gördükten sonra, rotamız Narenjestan Sarayı olacak.
19. yüzyılın sonlarında, o dönemde Şiraz’ın önde gelen isimlerinden olan Qavam ailesi için inşa edildi. Karmaşık çini işçiliği, güzel vitray pencereler ve portakal ve turunç (Farsça naranj, bu yüzden Naranjestan olarak da anılmasının nedeni) gibi narenciye ağaçlarıyla dolu iyi korunmuş bahçeleri ile geleneksel Pers mimarisinin bir örneğidir.
Gezimize Zend hanedanı döneminden yadigar kalan Vekil Hamam ve Vekil Kapalı Çarşıyı görmekle devam edeceğiz. Yine bir İran mimarisi şöleni daha… Akşam üzeri ise İran klasik dönem edebiyatının zirvesi olarak bilinen Hafız-i Şirazi’nin o doyulmaz bahçesine gideceğiz. Bu büyük İranlı şairin dünya edebiyatına nasıl bir etki bıraktığını konuşacağız; Hafız Bahçesi’nin o nefis ortamında.
Şiraz gezimizi tamamladıktan sonra akşam yemeğimiz ve ardından Türkiye uçuşumuz için Şiraz havalimanına transferimiz.
TK885 Şiraz – İstanbul THY uçuşumuz 01:45’de.

3 KASIM PAZAR
05:20 uçacığımızın İstanbul’a varış saati. Bir güzel gezimizin daha sonu ve dinlenmemiz.

FİYAT

BGD TEKRAR ve YENİDEN DEĞERLİ REHBERLERİMİZLE İRAN’da!

GEZİMİZİN FİYATLANDIRMASI:
Bir BGD BİKİNİ TUR GÜZELLİĞİ: HER ŞEY DAHİLDİR
Double odada kişibaşı 1999 Avro
Single farkı 550 Avro

FİYATLANDIRMAYA DAHİL OLAN HİZMETLER
THY İSTANBUL-TAHRAN GİDİŞ,
ŞİRAZ-İSTANBUL DÖNÜŞ, ekonomi sınıfı uçak biletleri
Değerli rehberlerimiz Şehzade İgual ve Seyidcan’ımızın muhteşem rehberlikleri
Tahran (2), İsfahan (2), Yazd (1), Şiraz (1) şehirlerinde 1. Sınıf otellerde konaklama.
Tüm yemekler, tüm kahvaltı, öğle ve akşam yemekleri
İran şartlarında konforlu otobüs hizmeti
BGD farkıyla muhteşem kültür gezileri
Programda belirtilen tüm müze ve ören yeri girişleri
Seyahat sağlık sigortası.
Programda belirtilen tüm şehirlere ve havaalanlarına transferler
Yolculuk esnasında içecek ikramları.

FİYATLANDIRMAYA DAHİL OLMAYAN HİZMET
YOKTUR.
Bu bikini konseptli gezimizde akla hayale gelebilecek her şey fiyata dahildir.

PLANLANAN VE GERÇEKLEŞMEKTE OLAN GEZİLERİMİZİ TAKİP ETMEK İÇİN LÜTFEN WHATSUP NUMARALARINDAN BİZE YAZINIZ!